Naslovnica SPEKTAR Projekat američkih pametnih bombi u Ukrajini propao – Rusi imaju protivotrov

Projekat američkih pametnih bombi u Ukrajini propao – Rusi imaju protivotrov

Pametne bombe američke proizvodnje postaju žrtve ruskog elektronskog ometanja u Ukrajini, zbog čega promašuju svoje ciljeve, otkrivaju „procurela“ dokumentima potvrđena od strane zvaničnika Ministarstva odbrane SAD.

U nekim slučajevima oružje takođe nije uspelo da detonira zbog tehničkog problema, koji su ukrajinske trupe od tada rešavale.

Ova vest doprinosi sve sumornijoj slici stanja ukrajinske vojske, koja je nastala iz gomile strogo poverljivih obaveštajnih dokumenata koji su procurili na društvene mreže, i izašli na videlo tokom protekle nedelje.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Dokumenti pokazuju, da Vašington ima ozbiljnu zabrinutost zbog sve manje municije i protivvazdušne odbrane Kijeva, što bi moglo dovesti do toga, da Kijev ne ispuni svoje ciljeve za očekivanu prolećnu kontraofanzivu.

Pentagon je u decembru počeo da šalje Kijevu naprednu opremu, koja bi mogla da pretvori nenavođenu municiju bačenu iz vazduha u precizno navođene „pametne bombe“, koje mogu da pogode ruske ciljeve sa većim stepenom tačnosti.

[adsenseyu1]

Vođene bombe mogu biti lansirane od strane raznih aviona kao što su bombarderi i lovci, a nazivaju se zajedničkim direktnim napadom ili JDAM. Verzija većeg dometa koja se šalje u Ukrajinu naziva se JDAM-Ektended Range, ili JDAM-ER.

Međutim, oružje nije ispunilo očekivanja, i promašilo je svoje mete na bojnom polju, prema „procurelim“ dokumentima koja je pripremio „Zajednički štab“ i potvrdio američki zvaničnik, kome je data anonimnost u razgovaru oko ovog osetljivog pitanja.

U nekim slučajevima, upaljači bombi nisu bili aktivirani posle lansiranja, zbog čega oružje nije detoniralo. Dokument uključuje dijagram municije i izlaže tehnički problem sa kojim se oružje suočava, kao i predloženo rešenje. Takođe, pruža detaljan izveštaj o stopi neuspeha oružja u nekoliko nedavnih napada, uključujući datume i broj municije koja je bila potrebna, da bi se uništila meta.

[adsenseyu4]

Veći problem je, što Rusija koristi ometanje GPS-a da bi ometala proces ciljanja oružja. Američki zvaničnici veruju, da rusko ometanje dovodi do toga da JDAM-ovi, a ponekad i drugo američko oružje, poput vođenih raketa, promaše svoj cilj.

„Mislim da postoji zabrinutost, da Rusi možda ometaju signal koji se koristi za usmeravanje JDAM-a, što bi dalo odgovor na pitanje, zašto ova municija ne radi na očekivani način, i kako se ponaša u drugim ratnim zonama“, rekao je Mik Malroj, bivši Zvaničnik Pentagona i penzionisani oficir CIA.

Portparol „Boeinga“, koji proizvodi komplete za navođenje, uputio je pitanja američkoj vladi, kada je upitan za komentar. Portparol Ministarstva odbrane, potpukovnik Garon Garn, odbio je da komentariše sadržaj dokumenata koji su „procureli“.

„Videli smo kako Ukrajina koristi bezbednosnu pomoć, koju su SAD i naši partneri i saveznici pružili za veliki uspeh, u odbrani suverene teritorije“, rekao je Garn. „Nećemo razgovarati o šteti u borbi ili procenama obaveštajnih podataka, zbog operativnih bezbednosnih razloga.


Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte