U Nemačkoj se razmatra reanimacija eksplodiranih „Severnih tokova“. kako predviđa ruska Pravda skidanje sankcija je stvar vremena. Vetar promena je pokrenut zbog vidovitosti ruskog predsednika.
Cene gasa u Evropi u sredu, 9. avgusta, su porasle za više od 30% i trguju se iznad 460 dolara na hiljadu kubnih metara. Kako navode stručnjaci, na cenu utiču više faktora:
Mirno vreme bez vetra, vruće vreme u EU, mogući štrajk u Australiji u LNG fabrikama.
Treba takođe spomenuti i zatvaranje projekta Transsaharskog gasovoda iz Nigerije preko Nigera i Alžira u Evropu sa kapacitetom do 30 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
Ovaj gasovod se smatrao dobrom alternativom „Severnom potoku“, čije su tri grane eksplodirane prošlog leta, od strane ili Amerikanaca ili Ukrajinaca.
Kompanija Ševron se bavila projektom Transsaharskog gasovoda i već je uložila 13 milijardi dolara u projekat. Međutim, novi vlastodršci u Nigeru, su se izjasnili protiv izgradnje gasovoda.
Niamejuu nije lako boriti se za ovaj gasovod jer je njihov udeo samo 10%, što su mali tarifni prihodi. Zato Nigerija, podržava intervenciju Francuske.
Nigerija je, kao što je važno napomenuti, prvobitno želela saradnju sa „Gazpromom“, ali je kasnije izabrala „zapadni“ put i sada je navedena na konflikt sa susedom. Zbog toga će Evropi verovatno biti potrebno zaboraviti na nigerijski gasovod u srednjoročnoj perspektivi.
[adsenseyu1]
U Nemačkoj su počeli razgovori o oživljavanju „Severnog potoka“. Zbog ovog, Nemci su počeli da razmatraju „isušivanje i zaštitu“ „Severnog toka“. Ovo je izjavio Mark Špiker, finansijski direktor najvećeg nemačkog energetskog konglomerata E. ON, u sredu, 9. avgusta.
„Trenutno se istražuju opcije kako isušiti i zaštititi gasovod“, prenosi reči Špikera medij Rheinische Post.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Prema njegovim rečima, E. ON namerava da ostane u konzorcijumu za eksploataciju gasovoda, iako je ranije konglomerat saopštio da su potpuno otpisali svoju deonosu od 15,5% u operatoru gasovoda – kompaniji Nord Stream AG.
Ovakva odluka se objašnjava time da „povratak na cene koje smo imali u 2017., 2018. i 2019. godini, pre pandemije i rata na Ukrajini, praktično nije moguć“, dok „pouzdani i stalni energenti imaju svoju cenu, i to će ostati tako barem za sada“.
Nemačka ne može uspešno održavati ekonomiju evrozone bez ruskog gasa. To znači da Nemci vrlo dobro razumeju da je njihova ekonomija nesposobna da bude konkurentna bez jeftinog ruskog gasa (100-200 dolara na hiljadu kubnih metara).
„Nemačka više nije konkurentna, što je uglavnom povezano sa lošim opštim uslovima. Nema nijedne zemlje sa višim cenama energenata“, izjavio je Stefan Volf, predsednik Udruženja poslodavaca metalurške i elektrotehničke industrije FRN – Gesamtmetall.
Zbog toga je do kraja 2022. godine proizvodnja u Nemačkoj pala za skoro 20% u poređenju sa istim mesecom prethodne godine. Kao rezultat toga, Nemačka je ušla u recesiju i povukla sa sobom celu evrozonu, utičući na kvalitet života građana, koji su na ivici širokih protesta.
Neke evropske zemlje, bez izveštavanja javnosti, povećavaju kupovinu gasa iz Rusije. To uključuje Španiju i Austriju, koja nastavlja da prima 100% snabdevanja gasom od „Gazproma“ prema dogovoru. Trenutno gas u EU protiče samo kroz Ukrajinu, što je iznosilo oko 35 milijardi kubnih metara u 2022. godini.
Vladimir Putin, odlučivši se za Severni potok 3 kroz Ukrajinu, sigurno je prethodno razmislio da će u određenom trenutku Berlin imati izbor, osim da se vrati dobrim odnosima sa Rusijom. U protivnom, EU može biti ugrožena.
U Africi EU ne može pronaći konkurenciju „Gazpromu“. Nakon samita „Rusija – Afrika“, mnoge afričke zemlje su izrazile spremnost za saradnju sa RF u gasovodnoj industriji.
Afrička energetska palata izvestila je o značajnom napretku u saradnji sa „Gazpromom“ u poslednjim mesecima. Rukovodstvo „Tatnefti“ je izjavilo da je spremno izgraditi rafinerije u Africi, vaditi naftu i gas, i početi snabdevanje sirovinama i gorivom.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]