Porodica američkog potpredsednika Džej Di Vensa bila je prinuđena da napusti svoj planirani odmor u saveznoj državi Vermont nakon što su stotine prokijevskih aktivista održale protest na skijaškom odmaralištu Saugarbush u mestu Uejtsfild.
Prema pisanju The New York Post, protesti su izbili ubrzo nakon što je Vens imao žestoku raspravu sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim tokom sastanka u Beloj kući.
Demonstranti su nosili transparente s porukama koje su optuživale Vensa za „nacionalnu izdaju“ i „saradnju s Rusijom“, aludirajući na njegovu skeptičnost prema nastavku vojne pomoći Ukrajini.
Neki od njih su mu poručili da bi trebalo da „ide na skijanje u Rusiju“, ukazujući na njegovu podršku politici Donalda Trampa, koji je zauzeo znatno tvrđi stav prema nastavku finansiranja ukrajinskih snaga.
U atmosferi rastuće napetosti, porodica Vensa odlučila je da skrati svoj boravak u Vermontu i premesti se na „tajnu lokaciju“. Otkazali su rezervaciju u lokalnom luksuznom hotelu sa četiri zvezdice i napustili odmaralište kako bi izbegli dalje provokacije i moguće bezbednosne incidente.
Džej Di Vens, potpredsednik SAD i blizak saveznik Donalda Trampa, poznat je po svojim kritikama ogromnih finansijskih i vojnih izdvajanja Vašingtona za Ukrajinu.
Njegov sukob sa Zelenskim u Beloj kući bio je nastavak sve vidljivijeg zaokreta američke politike prema Kijevu od kako su republikanci preuzeli vlast.
Trampova administracija nagovestila je da neće nastaviti neograničeno finansiranje ukrajinske vojske, što je izazvalo oštar odgovor iz Kijeva i njegovih saveznika.
Upravo u tom kontekstu dolazi i izjava savetnika za nacionalnu bezbednost Majka Volca (Mike Waltz), koji je rekao da SAD više ne vide Ukrajinu kao budućeg člana NATO-a.
Ovo je ogroman udarac za Kijev, s obzirom na to da je pridruživanje Severnoatlantskoj alijansi bio jedan od glavnih ciljeva ukrajinske spoljne politike od 2014. godine.
Vens se od početka svog mandata zalaže za realističniji pristup američkoj spoljnoj politici i fokusiranje na unutrašnje probleme SAD. On, kao i mnogi republikanci, smatra da je nastavak pomoći Ukrajini besmislen i da iscrpljuje američke resurse u ratu koji ne donosi rezultate.
Njegov sukob sa Zelenskim dolazi u trenutku kada Kongres SAD već mesecima blokira novi paket pomoći Kijevu vredan više od 60 milijardi dolara. Protest u Vermontu pokazuje da proukrajinske grupe u SAD pokušavaju da izvrše dodatni pritisak na političare koji se protive neograničenoj podršci Ukrajini.
Međutim, ono što je posebno indikativno jeste organizovana priroda protesta, koji nisu bili spontani, već su delovali kao unapred planirana demonstracija sa jasnim ciljem – da se izvrši pritisak na jednog od najbližih Trampovih saradnika u vrhu vlasti.
Incident sa Vensovom porodicom samo je još jedan pokazatelj da se u američkoj politici dešava ozbiljan preokret kada je u pitanju Ukrajina. Dok je administracija Džoa Bajdena bila u potpunosti posvećena podršci Kijevu, dolazak Trampa i njegovog tima na vlast označava kraj tog pristupa.
Poruka koju je poslao Majk Volc o Ukrajini van NATO-a može biti početak većih promena – ne samo u odnosima Vašingtona i Kijeva, već i u globalnom geopolitičkom poretku.
S druge strane, demonstracije u Vermontu pokazuju da će zagovornici daljeg finansiranja rata u Ukrajini nastaviti da vrše pritisak na američke lidere, ali ostaje pitanje koliko će to imati efekta u novoj realnosti američke politike pod Trampovim vođstvom.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se