Albanci u Severnoj Makedoniji postali su ozbiljan rival Makedoncima, bar prema nedavno sprovedenom popisu stanovništva. Rezultat koji je dobijen Albancima može čak da da za pravo da u nekom momentu zatraže da se Severna Makedonija federalizuje.
Ovo je mišljenje Riste Nikovskog, bivšeg makedonskog i jugoslovenskog diplomate, posle popisa stanovništva koji je u Severnoj Makedoniji sproveden posle 20 godina.
Popisni trik Albanca
„Od samog početka pripreme popisa u Severnoj Makedoniji nisu bile regularne, on je bio zamišljen tako da udovolji albanskoj manjini koja se i protivila „normalnom“ popisu i to su postigli. Zato je Severna Makedonija imala popis stanovništva kakav nigde u svetu nije bilo, a to je da se istovremeno popisuju i rezidenti, što je osnova svakog popisa, i dijaspora. A dijaspora se popisivala samo da bi broj Albanaca bio što veći u samoj Severnoj Makedoniji,“ objašnjava naš sagovornik.
Pratite naše odabrane najbolje vesti na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE
Nikovski kaže da je od samog zakona pa nadalje sve bilo neregularno i zbog toga je većina Makedonaca bojkotovala popis, što je bila velika greška i šteta za makedonski narod.
„Rezultati koji su dobijeni pokazuju nerealne cifre jer 132 000 građana makedonske nacionalnosti, dakle 7,2 odsto uopšte nisu popisani, što znači da oni nisu deo rezultata popisa,“ napominje Nikovski.
Prema njegovim rečima, za Albance nije ključno koliko ima rezidentnih Albanca a to je oko 24,3 odsto, već broj Albanca sa dijasporom kojih ima oko 29 odsto.
„Dok su Makedonci i naša dijaspora bojkotovali popis, Albanci su animirali sav svoj živalj u celom svetu da se upišu i na tome su radili svi, od albanskog premijera do albanskih političara u Severnoj Makeodniji i na Kosovu. U svakom slučaju, mislim da je popis neregularan i da rezultati nisu relevantni,“ kategoričan je Nikovski.
Makedonska opozicija najavila protest
On napominje da je makedonska opozicija najavila da će u najskorije vreme povesti proteste zbog načina na koji je popis sproveden jer on, kako dodaje, Albancima daje odrešene ruke da se izjednače sa Makedoncima.
„Cilj Albanaca je da dođu do trećine odnosno da budu na 33 odsto i sad su vrlo blizu toga. Iako makedonska opozicija obećava da će se taj popis revidirati, ipak će biti teško to uraditi jer kad nešto ide u prilog Albancima to obično bude završena priča,“ primećuje naš sagovornik.
On kaže da već sada Makedonija funkcioniše kao jezička federacija zbog Ohridskog sporazuma, a da samo mali korak fali da se dođe i do političke federacije što Albanci priželjkuju a što bi, smatra on, moglo čak na kraju da dovede do podele Makedonije između Bugarske i Albanije.
Inače, Demokratska partija Srba u Makedoniji i srpska zajednica u Makedoniji nada se zvaničnoj podršci Srbije i obaveštava sve pripadnike srpskog naroda da će u drugoj polovini ove godine sprovesti popis, elektronski i terenski, na kojem će moći da se popišu svi oni koji sebe smatraju pripadnicima srpskog naroda.
Srbi će sprovesti svoj popis
Popisivanje će biti dobrovoljno, a popisana lica će dobiti zvaničan sertifikat koji će moći da koriste u ostvarivanju prava na školovanje, sticanje imovine, dobijanje državljanstva, kao i za druge povlastice u našoj matici Republici Srbiji.
Na popisu u Severnoj Makedoniji registrovano je oko 1,8 miliona stanovnika, što navodi na zaključak da su birački spiskovi u toj državi u manjoj ili većoj meri u skladu sa rezultatima popisa, jer je popisom evidentirano i nešto više od 260.000 nerezidentnih državljana ove zemlje.
Od oko 260.000 državljana Severne Makedonije koji žive van granica ove države dve trećine su Albanci, dok su 24,45 odsto Makedonci. Poslednji popis stanovništva u Makedoniji obavljen je 2002. godine, kao deo Ohridskog sporazuma kojim su okončani sukobi makedonskih snaga bezbednosti i albanskih pobunjenika, u kojima je stradalo oko 200, a raseljeno 200.000 ljudi.
Najsnažnija albanska stranka, Demokratska unija za integracije, zadovoljna je rezultatima popisa i navodi da Albanci čine bezmalo 30 odsto od ukupnog broja stanovnika, odnosno nešto više od 24 odsto onih koji žive na teritoriji Severne Makedonije.
Brankica Ristić (sputnik)