Naslovnica SPEKTAR Politički zemljotres u Britaniji: Najdžel Faraž uzima sve, laburisti i konzervativci u...

Politički zemljotres u Britaniji: Najdžel Faraž uzima sve, laburisti i konzervativci u panici

Dok se Velika Britanija još navikava na novo političko lice, Reform UK predvođena Najdželom Faražom napravila je udar koji niko ne može ignorisati.

Partija koju su do skoro mnogi smatrali samo glasnim posmatračem sa strane sada je osvojila mesto u Parlamentu i stotine lokalnih odborničkih pozicija – i to na račun dve vodeće stranke: laburista i konzervativaca.

U mestu Runkorn i Helsbi, na severozapadu Engleske, kandidatkinja Reform UK, Sara Počin, pobedila je laburistkinju Karen Šor sa svega šest glasova razlike nakon ponovnog brojanja.

I ne samo to – ovo je okrug koji je laburistička partija prošle godine osvojila bez problema, ali stvari su se promenile. Izbori su raspisani nakon što je laburistički poslanik Majk Ejmsberi bio primoran da podnese ostavku zbog incidenta u kojem je, u alkoholisanom stanju, udario jednog glasača.

Za Faraža, ovo je bio trenutak vredan istorijskog zabeležavanja. “Ovo je jako, jako veliki trenutak. Pokazali smo da možemo da pobedimo i laburiste i konzervativce,” izjavio je. I odmah dodao: “Ovde se završava dominacija dve partije kakvu poznajemo više od jednog veka.”

Nakon ove pobede, Reform UK sada ima pet od ukupno 650 mesta u Donjem domu britanskog Parlamenta. Za poređenje – laburisti imaju 403, a konzervativci 121. Na prvi pogled ne deluje impozantno, ali momentum je ono što pravi razliku.

Nacionalne ankete već pokazuju da podrška Reformi dostiže, pa čak i premašuje, onu koju imaju laburisti i konzervativci. Plan je jasan: da preuzmu mesto glavne partije desnog centra pre narednih opštih izbora koji bi trebalo da se održe najkasnije do 2029. godine.

Poruka birača: nezadovoljstvo vladajućima sa obe strane

Lokalni izbori održani u četvrtak na više mesta širom Engleske poslali su poruku koja se ne može zanemariti. Samo deset meseci nakon što je premijer Kir Starmer doveo laburiste do ubedljive pobede, njegova vlada dobija ozbiljan šamar.

Reform UK je jasno usmerena na birače radničke klase koji su nekada bili verni laburistima. Starmer je pokušao da balansira: povećanje minimalne zarade, ulaganja u državno zdravstvo, jačanje radnih prava – ali i povećanje poreza poslodavcima i smanjenje socijalnih davanja. U ovakvoj kombinaciji, nezadovoljstvo nije iznenađenje.

“Razumem zašto su ljudi nezadovoljni,” rekao je Starmer. “Naš odgovor je: shvatamo. I odlučni smo da idemo brže i dalje sa promenama koje građani žele da vide.”

Ali možda je veći gubitnik ove runde zapravo – Konzervativna partija. Njihovi glasači su masovno prešli Faražu. Reform UK je osvojio više od 600 odborničkih mesta od ukupno 1600 koliko ih je bilo na raspolaganju u 23 lokalna saveta. Najveći deo toga preuzet je direktno od konzervativaca.

Konzervativna uporišta pala, Faražov trijumf

Nekada čvrsti bastioni konzervativaca – Stafordšir, Linkolnšir, Durham, pa čak i Kent, rodna grofovija samog Faraža – sada su pod kontrolom Reform UK. “Konzervativci su gotovi, završeni, bukvalno su ispražnjeni u ovim okruzima,” poručio je Faraž svojim pristalicama.

Jedna od najupečatljivijih pobeda Reform UK bila je izbor bivše konzervativne poslanice, a sada kandidatkinje Reform UK, Andreje Dženkins za gradonačelnicu Velikog Linkolnšira. Reform je takođe osvojio i gradonačelničko mesto u Halu. Laburisti su uspeli da zadrže tri druge gradonačelničke pozicije, dok su konzervativci sačuvali samo jednu.

Ove pobede sada otvaraju novo poglavlje za Reform UK – ne samo političko, već i upravno. Građani očekuju rešenja za svakodnevne probleme: javni prevoz, odvoz smeća, popravku puteva. To su konkretne stvari koje često odlučuju političku sudbinu na lokalnom nivou.

S druge strane, liderka konzervativaca Kemi Badenok priznala je: “Birači koji su nas prošle godine izbacili iz vlasti, još uvek nisu spremni da nam ponovo ukažu poverenje.”

Raspad tradicionalnog političkog poretka?

Treba reći da ovi rezultati ne daju potpunu sliku. U Londonu, Škotskoj, Velsu i Severnoj Irskoj nije bilo glasanja. Takođe, izlaznost na lokalnim izborima je tradicionalno znatno niža nego na opštim izborima. Ipak, poruka je glasna: stara podela više ne važi.

Reform UK nije jedina priča. Liberal-demokrate, partija centra, napravile su proboj u južnoj i jugozapadnoj Engleskoj, preuzimajući bogatije i liberalnije birače od konzervativaca.

Faraž, kao stari populista i ključni akter Bregzita iz 2016, ponovo uspeva da uzdrma temelje političke scene. Sa stavovima o jačoj kontroli granica, ograničavanju migracija i uvođenju radikalnih reformi po uzoru na Trampovu administraciju, očigledno zna kako da aktivira biračko telo koje se oseća zapostavljeno.

Jedna od njegovih najnovijih poruka je da planira “po jednog DOGE-a u svakoj grofoviji” – što je aluzija na kontroverznu agenciju za štednju i efikasnost po uzoru na Ilona Maska.

Profesor Džon Kertis sa Univerziteta Straklajd ocenio je da su rezultati jasan signal: “Politika u Britaniji, koja je decenijama bila pod dominacijom dve velike partije, sada se raspada.” I dodao: “Pitanje da li će dvopartijski sistem opstati upravo je postalo tri ili četiri puta ozbiljnije.”

U zemlji naviknutoj na crveno-plavu podelu, možda je stigao trenutak za novu boju na političkoj mapi.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social