Naslovnica SPEKTAR Pentagon zabrinut: Iranci stvorili sistem koji je velika opasnost za ratne avione...

Pentagon zabrinut: Iranci stvorili sistem koji je velika opasnost za ratne avione SAD

Opterećena decenijama zapadnih ograničenja na uvoz oružja nakon revolucije 1979. godine, Iran je stvorio moćan domaći odbrambeni sektor, od radarskih i raketnih sistema do satelita i odbrambene elektronike.

Iranski inženjeri su kreirali tehnologije sposobne da otkriju „otiske prstiju“ neprijateljske opreme – uključujući „radarski potpis“ koji identifikuje pojedinačne borbene avione Lockheed Martin F-35. Za ovo je bio zaslužan šef Iranske elektroindustrije (IEI), general Amir Rastegari.

„Imamo „otiske prstiju“ neprijateljske elektronske opreme. Kao što su otisci prstiju jedinstveni za ljude, to je slučaj i sa elektromagnetnim sistemima, a mi imamo tehnologiju da ih otkrivamo, već nekoliko godina“, rekao je zvaničnik u intervjuu za lokalne medije.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Na primer, ako radar lovca F-35 započne operacije i nadgledanje, on emituje radarske talase koji se razlikuju od radarskih talasa drugog F-35. Danas smo u stanju da ih prepoznamo, odnosno možemo da primamo i analiziramo telekomunikacione, radio i magnetne signale i saznamo kojem ratnom avionu pripadaju. Ako isti borbeni avion počne da deluje kasnije, mi ćemo to odmah saznati“, objasnio je Rastegari.

Ova sposobnost praćenja „svih dimenzija“ elektromagnetnih talasa koje projektuju neprijateljski avioni, omogućava Iranu da u skladu s tim planira svoje odbrambene operacije, rekao je zvaničnik.

[adsenseyu1]

Iran je takođe stekao sposobnost, da bombarduje radarske i komunikacione sisteme neprijateljskih aviona radio-talasima, kako bi poremetio njihove operacije.

„Pre izvesnog vremena, neprijateljska letelica se približila našim granicama vazdušnog prostora, i počela da emituje radarske talase kako bi prikupila informacije. „Zaglavili“ smo ovu letelicu, ali je neprijateljski pilot mislio da mu sistem nije u funkciji, pa je pozvao svoju bazu, rekavši da su njegovi sistemi naišli na problem, i da mora da se vrati. Imamo zapise o ovoj razmeni.

Sledećeg dana su se približila još dva neprijateljska aviona… Ovog puta smo ometali oba. Čim smo počeli da ih ometamo, piloti ovih aviona su shvatili da ih naši zemaljski sistemi ometaju, pa su radiom javili da ovde radi ometač i da više ne mogu ovde da lete. Ova sposobnost danas postoji u našim Oružanim snagama. Možemo poremetiti neprijatelja ako vidimo pretnju na udaljenosti od nekoliko stotina kilometara”, rekao je Rastegari.

[adsenseyu4]

Rastegari, veteran žestokih okršaja između iranskih i američkih snaga, koje su dejstvovale u Persijskom zalivu tokom iransko-iračkog rata, priseća se, da je kao mlad oficir na iranskom ratnom brodu sukobivši se sa moćnom američkom 5. flotom, morao da posmatra sa „gorčinom” iransku vojsku, koja je bila prinuđena da se osloni na raketne topove iz vremena Drugog svetskog rata, da bi gađala američke mlazne avione A-6 Intruder, omogućavajući američkim avionima da nekažnjeno efikasno deluju.

„Međutim, to danas nije slučaj“, naglasio je brigadni general, ukazujući na dramatičan napredak u radarskoj i raketnoj tehnologiji, koji je omogućio iranskoj odbrani da obori prikriveni američki špijunski dron Global Havk 2019. godine, nakon što je upao u iranski vazdušni prostor iznad Ormuskog moreuza.

Zvaničnik je okarakterisao sadašnju eru kao eru „šeste generacije“ ratovanja, koja se sastoji od hibridnog i mrežno orijentisanog rata, pametnog oružja, sistema naoružanja bez posade i veštačke inteligencije. Da bi ostali korak ispred neprijatelja, iranski radarski i elektronski sistemi za ratovanje, moraju biti u stanju da vide neprijatelja pre nego što on vidi njih, naglasio je on.

Iran je već uključen u „elektronski rat“ protiv svojih protivnika, pri čemu neprijatelji redovno testiraju odbranu vazdušnog prostora zemlje. Iranske vazdušne i granične odbrambene snage, takođe su prinuđene da se uključe u stalnu borbu protiv mikro-dronova, pri čemu vojska koristi sredstva za elektronsko ratovanje, da ih obori pre nego što stignu do svojih ciljeva.

„Iran Electronic Industries (IEI)“ je državna kompanija i najveća je elektronska kompanija u Iranu. Njegovi proizvodi su obezbedili bliskoistočnu naciju sa mnoštvom domaće opreme, u rasponu od radara i elektro-optike do sistema za elektronsko ratovanje i šifrovanih telekomunikacija, satelita, sonara i sistema za ratovanje. Sektor odbrambene elektronike takođe je podelio deo svog znanja sa civilnom ekonomijom, pomažući Iranu da reši probleme koji proističu iz zapadnih sankcija.


(Ilya Tsunanov – Sputnik)

Preveo i adaptirao: Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte