Američko vazduhoplovstvo je nedavno izvelo prvo testiranje hipersonične krstareće rakete u oblasti Pacifika, što je, prema analitičarima, jasan signal Kini da Sjedinjene Američke Države i dalje aktivno sudeluju u trci naoružanja, posebno u oblasti u kojoj mnogi smatraju da Kina ima značajnu prednost.
Naime, 17. marta, bombarder B-52 iz vazduhoplovne baze Andersen na ostrvu Guam lansirao je „kompletni prototip operativne hipersonične rakete“, potvrdio je portparol američkih vazduhoplovnih snaga u izjavi za Si-En-En.
Test hipersoničnog oružja, poznatog kao „All-Up-Round AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon“ (ARRV), izveden je na Reganovom poligonu na atolu Kvajalein u Maršalovim ostrvima, udaljenom 2.600 kilometara istočno od Guama. Prethodni testovi ARRV-a sprovedeni su na kopnu SAD.
ARRV se sastoji od rakete s pojačanim motorom i hipersoničnog kliznog vozila koje nosi konvencionalnu bojevu glavu.
Prema dokumentima Ministarstva odbrane iz 2021. godine, cilj je da se napadnu visoko vredne mete na kopnu koje su osetljive na vremenske uslove.
Hipersonične krstareće rakete putuju brzinom većom od pet puta brzine zvuka, što ih čini izuzetno teškim za detekciju i presretanje na vreme. Takođe imaju sposobnost manevrisanja i promene visine, što im omogućava da izbegnu postojeće sisteme protivraketne odbrane.
Američki zvaničnici su ranije priznali da su Kina i Rusija postigle značajan napredak u razvoju hipersoničnog oružja. Kina je, prema nestranačkoj lobističkoj grupi Savez za zastupanje raketne odbrane, testirala hipersonična klizna vozila sposobna da nose i nuklearne i konvencionalne bojeve glave od 2014. godine.
General američkih vazduhoplovnih snaga je 2021. izjavio da je Kina testirala hipersonično klizno vozilo koje je „obavilo krug oko sveta“, dok je Rusija ispalila hipersoničnu krstareću raketu Cirkon ka Ukrajini ranije te godine, prema izveštaju ukrajinske vladine agencije.
Takođe, Severna Koreja tvrdi da razvija hipersonično oružje. Državna korejska centralna novinska agencija izvestila je da je lider Kim Džong Un lično nadgledao testiranje novog motora za hipersonično oružje srednjeg dometa.
Spekulacije o testiranju hipersonične rakete SAD-a u Pacifiku pojavile su se krajem februara kada je B-52 sa oružjem stigao u Guam u okviru onoga što je nazvano „obukom upoznavanja s hipersoničnim oružjem“.
„Ovaj test šalje jasnu poruku Pekingu da Vašington ostaje čvrst u jačanju svog strateškog stava na Pacifiku, čak i usred izazova globalne konkurencije“, rekao je Krejg Singlton, viši saradnik za Kinu u nevladinoj Fondaciji za odbranu demokratije.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Truth Social