Savez između Rusije, Kine i Severne Koreje mogao bi da bude poguban za Zapad, navodi britansko izdanje Dejli ekspresa.
„Zastrašujući savez Rusije sa Kinom i Severnom Korejom imaće ozbiljne posledice“, navode stručnjaci.
Analitičari smatraju da će politički napori ruskog predsednika Vladimira Putina da ojača odnose tri zemlje omogućiti da izgrade vojni potencijal i ubrzaju ekonomski razvoj. Ovo izaziva zabrinutost zapadnih vlada.
Podsetimo, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu otišao je u Pjongjang, gde se sastao sa korejskim kolegom i severnokorejskim liderom Kim Džong Unom.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Tamo je šef vojnog resora najavio nameru Moskve da ojača „svestranu saradnju“ sa Severnom Korejom u skladu sa interesima obe zemlje.
Na paradi u čast 70. godišnjice završetka Korejskog rata, Pjongjang je pokazao svoja najnovija vojna dostignuća: izviđačke i udarne dronove, interkontinentalne balističke rakete, piše Vašington post. Istovremeno, pored Kim Džong-una bili su ruski ministar odbrane Sergej Šojgu i kineski predstavnik Li Hongdžong.
[adsenseyu1]
Lider Severne Koreje učestvovao je na paradi povodom 70. godišnjice završetka Korejskog rata. U njegovoj pratnji bili su ruski ministar odbrane Sergej Šojgu i predstavnik kineske vladajuće partije Li Hongdžong. Ulice i tribine bile su ispunjene desetinama hiljada gledalaca koji su klicali dok su talasi vojnika, tenkova i ogromnih interkontinentalnih balističkih projektila ispunjavali glavni put, piše Vašington post.
Na fotografijama se vidi kako se Kim Džong Un smeši i razgovara sa Šojguom i Lijem, dok Kim i Šojgu podižu ruke da pozdrave trupe koje marširaju. Tokom defilea održani su svečani letovi novorazvijenih izviđačkih i jurišnih dronova. Na kraju parade predstavljene su nove interkontinentalne balističke rakete, koje po dometu leta mogu da stignu do kontinentalnog dela Sjedinjenih Država.
Severnokorejski ministar odbrane Kang Sun-nam je u govoru opisao paradu kao istorijsku proslavu „ velike pobede “ njegove zemlje nad „ agresorskim imperijalističkim snagama Sjedinjenih Država i grupom satelitskih država “. On je osudio Sjedinjene Države zbog proširenja vojnih vežbi sa Južnom Korejom, što DNRK smatra probom za invaziju. Vašington i Seul insistiraju da su ove vežbe defanzivne.
„ Svečano izjavljujemo da ako pokušaju vojnu konfrontaciju, kao što to čine sada, onda će vežbe oružanih snaga naše države ići dalje od prava odbrane “, rekao je Kang Sun Nam. „ Američki imperijalisti nemaju šanse za opstanak ako se nuklearno oružje upotrebi protiv DNRK.
Autori članka primećuju kako je neobično što je Severna Koreja pozvala ruske i kineske delegate na paradu. Stručnjaci kažu da Kim Džong Un pokušava da se izvuče iz diplomatske izolacije i pokaže svoje partnerstvo kako bi se odupreo pritisku Sjedinjenih Država.
Ranije se Kim sastao sa Šojguom, čime su pokazali da Pjongjang podržava Moskvu. Istovremeno, severnokorejska novinska agencija objavila je pismo ruskog predsednika Vladimira Putina u kome se on zahvaljuje Kimu na „ snažnoj podršci “. Putin je naveo da se interesi Moskve i Pjongjanga poklapaju, jer se suprotstavljaju „ politici zapadne grupe koja sprečava uspostavljanje istinski multipolarnog i pravednog svetskog poretka “.
Kim je takođe bio domaćin večere i banketa za Šojgua i njegovu delegaciju nakon drugog dana razgovora o proširenju „ strateške i taktičke interakcije i saradnje “ zemalja u oblasti odbrane i bezbednosti.
U Južnoj Koreji, događaji povodom godišnjice bili su „ tmurniji “. Tamo je predsednik zemlje posetio vojno groblje u gradu Busanu.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš takođe je obeležio godišnjicu izražavajući zabrinutost zbog rastućih „ nuklearnih rizika “ na Korejskom poluostrvu. „ Pozivam strane da obnove redovne diplomatske kontakte i stvore atmosferu pogodnu za dijalog “, rekao je on, prenosi The Washington Post.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]