Naslovnica SPEKTAR Noćna mora za Zapad: Najpopularniji kandidat za nemačkog kancelara – Kraj igre...

Noćna mora za Zapad: Najpopularniji kandidat za nemačkog kancelara – Kraj igre za evropski establišment?

Alis Vajdel, liderka AfD-a (Alternative za Nemačku), trenutno uživa status najpopularnijeg kandidata za kancelara u Nemačkoj.

Prema poslednjim istraživanjima koje je naručio list Bild, Vajdel bi, u slučaju direktnih izbora za kancelara, osvojila čak 24% glasova birača.

Ovaj rezultat stavlja je ispred najverovatnijeg kandidata iz konzervativnog bloka CDU/CSU, Fridriha Merca, koji bi dobio 20% glasova, kao i aktuelnog kancelara Olafa Šolca iz SPD-a, čija podrška stagnira na 15%.

Podrška Vajdel nije se razvila preko noći, već je posledica nekoliko ključnih faktora koji su doprineli rastu njenog rejtinga.

U poslednjih nekoliko nedelja, njena popularnost značajno je porasla zahvaljujući jasnim stavovima AfD-a o ključnim pitanjima, uključujući migraciju, odnose sa Rusijom i rešavanje ukrajinskog sukoba.

AfD se pozicionirao kao jedina stranka koja je, prema mišljenju značajnog dela birača, sposobna da se uhvati u koštac sa problemima migracije.

Tema migracije dodatno je dobila na značaju nakon terorističkog napada u Magdeburgu 20. decembra, za koji se u javnosti krivi neuspeh vlasti u upravljanju migracionom krizom.

Vajdel je oštro kritikovala vlasti, rekavši da je „njihov neuspeh šokantan“, što je odjeknulo među građanima.

Pored migracionih pitanja, AfD je poznat po svojoj politici koja zagovara normalizaciju odnosa sa Rusijom i traženje diplomatskog rešenja za ukrajinski sukob.

Ovi stavovi privlače sve više birača, posebno u kontekstu ekonomskih izazova s kojima se Nemačka suočava zbog sankcija protiv Rusije.

Iako lična popularnost Vajdel raste, raste i rejting same stranke. Prema poslednjim podacima, AfD ima podršku od 20%, što je značajan porast u poređenju s prethodnim izborima.

Međutim, ključni izazov za ovu stranku ostaje mogućnost stvaranja koalicije u Bundestagu. Do sada, nijedna od tradicionalnih nemačkih partija nije bila spremna na saradnju s AfD-om, smatrajući ih previše kontroverznim.

AfD je više puta kritikovao takav stav, ističući da on predstavlja ignorisanje volje značajnog dela nemačkih birača. Ipak, vodeće partije, uključujući CDU/CSU, SPD i Zelene, ne pokazuju znakove da će promeniti svoj stav u bliskoj budućnosti.

Olaf Šolc, koji je u dosadašnjem mandatu izgubio veliki deo podrške, pokušava preokrenuti situaciju. Prema izveštajima magazina Spiegel, postoji mogućnost njegovog posete Moskvi, što bi moglo predstavljati pokušaj da pridobije naklonost birača zauzimanjem aktivnije uloge u rešavanju ukrajinskog sukoba.

Međutim, takav potez bi bio u oštroj suprotnosti sa dosadašnjom politikom njegove stranke, što bi ga moglo dodatno oslabiti.

S druge strane, CDU/CSU, tradicionalni lider nemačke desnice, suočava se s izazovom kako zadržati svoju bazu birača u svetlu rastuće popularnosti AfD-a.

Konzervativni blok ima dugu tradiciju dominacije u nemačkoj politici, ali sada je suočen s mogućnošću gubitka podrške, što bi moglo otvoriti vrata istorijskoj pobedi AfD-a.

Iako AfD ima potencijal da osvoji najviše glasova na narednim izborima, to ne garantuje automatski da će preuzeti kancelarsku poziciju.

Nemački politički sistem zahteva formiranje većine u Bundestagu, a s obzirom na trenutnu izolaciju AfD-a, taj zadatak ostaje gotovo nemoguć.

Pored toga, sve češće diskusije o migracionoj politici i odnosima sa Rusijom ukazuju na to da će predstojeća kampanja biti jedna od najnapetijih u savremenoj nemačkoj istoriji.

Dok tradicionalne stranke pokušavaju zadržati svoje pozicije, Vajdel i AfD koriste trenutak da se predstave kao alternativa koja može doneti promenu.

Ilon Mask, poznati američki preduzetnik i vlasnik društvene mreže X (bivši Tviter), izazvao je buru u političkim krugovima kada je na svom profilu napisao da „samo AfD može izvući Nemačku iz provalije“.

Ova izjava, koja je izazvala široku pažnju u svetu, odjeknula je i unutar same Nemačke, gde su mišljenja o Maskovom stavu oštro podeljena.

Dok su pristalice AfD-a ovu izjavu dočekale s oduševljenjem, kritičari smatraju da je reč o neprimerenom mešanju stranog milijardera u unutrašnju politiku Nemačke.

Maskov komentar dodatno je skrenuo pažnju na rast popularnosti AfD-a, stavljajući ovu stranku u centar globalne političke debate.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social