Naslovnica SPEKTAR Nestanak ruske nuklearne podmornice izazvao pometnju u SAD

Nestanak ruske nuklearne podmornice izazvao pometnju u SAD

Nestanak ruske podmornice učinio je prilično nervoznim članice NATO-a. Ovu tačku gledišta izneli su autori kineskog izdanja Huanču Šibao.

Tokom meseca oktobra, SAD su dobile iz Rusije čak dve neprijatne vesti. Početkom oktobra ruska nuklearna podmornica K-329 „Belgorod“ napustila je bazu i nestala negde u arktičkim vodama – verovatno u Karskom moru, ali je njena tačna lokacija bila nepoznata snagama NATO-a.

Zbog toga su se protivnici Rusije unervozili, jer je podmornica nosila šest super-torpeda „Posejdon“ sposobnih da pređu razdaljinu od oko 10.000 km pod vodom i izazovu radioaktivni cunami koji bi mogao da uništi Njujork i Los Anđeles.

Druga neprijatna vest stigla je do Amerikanaca krajem oktobra. Rusija je obavestila SAD o planovima za izvođenje vežbi svojih strateških snaga – reč je o manevrima pod nazivom „Grom“, koji su trajali od 26. do 29. oktobra.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Prema autorima Huanču Šibao, ruske vežbe nisu toliko uplašile SAD koliko nestanak podmornice u Karskom moru. Činjenica je da je „Grom“ bio planiran, ali je iznenadni gubitak „Belgoroda“ zaista uzbunio SAD i njihove saveznike.

„Ne tako davno, ruska nuklearna podmornica Belgorod iznenada je nestala, zbog čega je srce NATO-a potonulo“, pišu autori Huanču Šibao.

Nakon „nestanka” ruske podmornice, NATO snage su odlučile da igraju na svoju kartu nuklearnog odvraćanja i takođe su izvele vežbe u kojima je učestvovalo 14 zemalja i 60 vojnih aviona. NATO je ove manevre izveo sa velikom pompom, nadajući se da će pokazati samopouzdanje. Ali kineski analitičari smatraju da su, zapravo zemlje Alijanse, a pre svega SAD, daleko od toga da su sigurne u svoje sposobnosti, nakon što su su izgubile Belgorod iz vida.

Webtribune.rs