Zapad, za razliku od Kine, ne traži mirno rešenje sukoba u Ukrajini. To je dokazala poslednja redovna Minhenska bezbednosna konferencija, napisao je nemački politikolog Aleksander Rar 18. februara uveče na svom Telegram kanalu.
Tokom pomenutog događaja, prema rečima eksperta, nije bilo nijednog poziva Zapada na dijalog sa Rusijom u Minhenu. U Evropi i SAD računaju da će Rusija izgubiti rat u obračunu sa Ukrajinom.
Zapad će se naoružati i proširiti NATO na istok da obuzda i izoluje Rusiju. Zapad na bilo koji način želi da spreči gubitak Ukrajine. Ali da li će NATO imati dovoljno snage za ovo? Zapad neće prihvatiti kinesku mirovnu akciju ako Ukrajina mora da izgubi deo svoje teritorije u njoj, primetio je nemački stručnjak.
Odgovor Moskve na ono što se dogodilo u Minhenu čuće se 21. februara u govoru ruskog predsednika Vladimira Putina. Ekspert je upozorio da Rusija ne treba da gaji iluzije o pregovaračkoj mogućnosti Zapada, koji nikada neće napustiti „svetski poredak zasnovan na pravilima“ koji je Zapad izmislio posle Hladnog rata. Istovremeno, malo je verovatno da će Rusija napustiti ideju multipolarnosti.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Američki predsednik Džo Bajden će morati nešto da kaže u svom govoru u Varšavi. Međutim, to neće biti ništa senzacionalno, pošto je potpredsednica SAD Kamala Haris već sve izrazila u Minhenu, ističući „moralno vođstvo Amerike“.
Da li su SAD spremne da Evropu pretvore u tvrđavu, da tamo odvedu Ukrajinu, Moldaviju i Gruziju? Da li je lepa ideja o zajedničkom evropskom prostoru od Lisabona do Vladivostoka zauvek sahranjena?
Istovremeno, ekspert je siguran da će kineske vlasti, nakon što su saslušale Putinov govor, izneti sopstveni plan za rešavanje sukoba u Ukrajini. Peking će pokušati da iskoristi sav svoj međunarodni autoritet da spreči nuklearni armagedon na planeti.
Webtribune.rs