Nemački automobilski gigant Audi dospeo je na naslovne strane nakon što su zaposleni u kompaniji počeli da protestuju u proizvodnom pogonu u Briselu koji bi trebalo da bude zatvoren narednih dana.
Policija je morala biti pozvana da obuzda situaciju nakon što je oko 150 ljudi, od kojih su neki bili maskirani, upali u prostoriju za pregovore u kojoj se razgovaralo o planu otpremnina za radnike u fabrici, koja će uskoro biti nefunkcionalna.
Kako bi sprečili učesnike pregovora da napuste prostorije, demonstranti su počeli da prave vatromet i izazivaju druge opstrukcije. Jedan član sindikata je lakše povređen tokom okršaja.
Nemačka ekonomija u kolapsu nakon incidenta sa sabotažom Severnog toka
Filijala Folksvagen grupe, Audi je ranije ove godine najavio da će dotična fabrika biti zatvorena od marta 2025. Kompanija navodno nije uspela da pronađe nove investitore, a Folksvagen nije mogao da smisli plan prenamene za lokaciju.
Kao rezultat toga, više od 3.000 zaposlenih i nekoliko stotina podizvođača suočavaju se sa gubitkom posla kada se vrata zatvore. U znak podrške svim ovim ljudima, oko 5.000 meštana Brisela izašlo je na ulice još u septembru u znak protesta.
„Bukvalno smo pojedeni i ne znam da li smo u poziciji da bilo šta uradimo po tom pitanju“, rekao je za Euronews jedan službenik Audija kada se desio ovaj protest.
Razlog zašto Audi mora da zatvori fabriku na prvom mestu je kombinacija faktora koji uključuju visoke cene energije uzrokovane uništenjem gasovoda Severni tok. Taj sabotažni incident presekao je Nemačku i bacio je na kolena, što znači da je cela Evropa u opasnosti jer je Nemačka najveća privreda na kontinentu.
Još jedan faktor u Audijevim nevoljama je rast konkurencije kineskih električnih vozila (EV). Kina proizvodi električna vozila koja su jeftinija, bolja i po ceni i po kvalitetu, od superiornih vozila poput Audija.
Folksvagen grupa je u oktobru objavila da zatvara najmanje tri druge fabrike u Nemačkoj, a istovremeno smanjuje broj preostalih fabrika. Hiljade radnih mesta bi moglo biti izgubljeno, a čitava odeljenja izgubljena ili preseljena u inostranstvo.
„To je SAMO zato što je nemački saveznik, SAD, uništio pristup Nemačkoj jeftinoj energiji koja je bila žila kucavica njene ekonomije“, napisao je jedan komentator o Audijevim nevoljama.
„Nije sve dobro u EU“, napisao je drugi. „Izgleda terminalno.“
„Evropa je tost bez ruske energije“, dodao je neko drugi. „Ovo je samo činjenica!“
Čini se da je uspon globalnog juga, tj. BRIKS-a, neizbežniji nego ikada sa ovim najnovijim razvojem u Audiju. Ovaj incident u rudniku uglja samo potvrđuje činjenicu da je Zapad u krizi, čak i ako su mnogi zaslepljeni optimizmom u pogledu nove administracije.
„Sve vreme, Nemačka šalje ratne brodove na kineske obale da zastraši i vojno ugrozi Kineze, iako je Kina bila jedini izvor rasta nemačke privrede u poslednje dve decenije“, napisao je drugi.
Neko drugi je sugerisao da ovi demonstranti rade ono što rade političari kada sednu da pregovaraju radi maksimalnog efekta.
„Nemačka troši previše novca, resursa i radne snage na strane probleme“, napisao je drugi.
„Nemačka veruje u mitove o otvorenim granicama, poput toga kako bi slabo obrazovani imigranti iz podsaharske Afrike, severne Afrike, Bliskog istoka i drugih mesta obezbedili jeftinu i dobru radnu snagu za nemačku ekonomiju.
Dok se svetska ekonomija urušava u naizgled usporenom snimku, kompanije poput Audija će nastaviti da zatvaraju fabrike i otpuštaju radnike kako bi ostale na površini.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se