Naslovnica ŽIVOT Ne pijte čaj uz lekove i šta sve još morate da znate

Ne pijte čaj uz lekove i šta sve još morate da znate

vbwiufhbdw

[adsenseyu2]

Istorija čaja počinje pre više od 4 hiljada godina. Prema jednoj legendi, kineski car Sen-Nong otkrio je tajnu pripreme ovog napitka prilikom jednog od svojih mnogobrojnih lovačkih izleta 2737. godine pne.

Kada je hteo da prokuva rečnu vodu na vatri, vetar je doneo jedan list sa stabljike čaja koja je u blizini rasla. Voda u posudi je brzo promenila boju i do carevog nosa je došao neobičan i njemu nepoznat miris.

Radoznalo je popio nekoliko gutljaja tečnosti i bio je oduševljen aromom, a i vrlo brzo je osetio osveženje i da je umor od dugotrajnog lova nestao.

Međutim ne znaju svi kako da pripreme i koriste ovaj čarobni napitak. Evo nekih osnovnih pravila.

[adsenseyu4]

1. Nemojte piti čaj na prazan stomak jer on može ohladiti slezinu i stomak. U Kini se preporučuje „nemojte piti čaj ako vam je srce prazno“.

2. Nemojte piti čaj ni ako je previše vruć jer možete nadražiti grlo, stomak i jednjak. Ako redovno pijete vreo čaj, na ovim organima može doći do nezdravih promena; između ostalog, može se ošteti stomačno tkivo i time se mogu stvoriti uslovi za razvoju različitih bolesti.

3. Ne pijte hladan čaj jer može dovesti do nagomilavanja sluzi.

4. Nemojte piti izuzetno jak čaj. Visok sadržaj kofeina i tanina iz jakih čajeva mogu dovesti do glavobolje i nesanice.

5. Nemojte predugo kuvati čaj. Ako to radite, polifenoli i etarska ulja počinju spontano da oksidiraju. To ne samo da smanjuje čistoću i aromu čaja već smanjuje i njegovu hranljivu vrednost.

6. Ne kuvajte čaj više puta. Eksperimenti su pokazali da se prvim kuvanjem iz čaja dobija 50% zdravih supstanci; drugim 30%, trećim 10%, a četvrtim samo do 3%. Ako i nakon toga nastavite sa kuvanjem čaja, štetne supstance će napuniti napitak, jer upravo ti elementi iscure u poslednjem trenutku.

[adsenseyu1]

7. Ne pijte čaj pre obroka. Čaj pred obrok utiče na pljuvačku i hrana će vam se činiti bezukusnom. Takođe, može doći do nepravilne apsorpcije proteina prilikom varenja hrane. Popijte čaj pola sata pre nego što ćete jesti.

8. Ne pijte čaj odmah nakon obroka. To će usporiti varenje i poremetiti sve organe koji su odgovorni za taj proces. Sačekajte dvadesetak minuta nakon obroka i onda uživajte u čaju.

9. Ne pijte čaj kada uzimate lek. Tanin koji se nalazi u čaju ublažava dejstvo lekova; zato Kinezi govore da čajevi uništavaju medikamente.

10. Ne pijte čaj koji ste napravili dan ranije. Ne samo da je izgubio vitamine već je u međuvremenu postao i savršeno stanište za bakterije. Ali to ne znači da morate da ga prospete.

Čaj koji je odstojao 24 sata bogat je kiselinama i fluorom koji sprečavaju krvarenje kapilara. Takav čaj može da se koristi za ispiranje jer pomaže pri lečenju upala u ustima kao što su bolovi u jeziku, krvarenje desni, ali i u lečenju ekcema, nekih povreda kože, čireva…

(B92.net)

[adsenseyu2]