Ukrajinski dronovi pogodili su ruski strateški dugodometni bombarder Tu-22M3 na vojnom aerodromu u Olenji na severu Rusije, javlja Ukrajinska pravda pozivajući se na izvor iz obaveštajnih službi.
Izvor je precizirao da je napad izveden na osnovu podataka ukrajinskih obavešajnih službi na vojnom aerodromu Olenja u blizini grada Olenegorsk na krajnjem severozapadu Rusije, prenosi Rojters.
Aerodrom sa kojeg poleću ruski strateški avioni za lansiranje raketnih napada na Ukrajinu nalazi se 1.800 kilometara od ukrajinske granice.
Raspoređeno 16 bombardera: Kako je baza Olenja iznenada postala ključna za rusku stratešku avijaciju!
Ova baza je postala fokus pažnje vojnih analitičara i medija, naročito nakon što su Vazdušno-kosmičke snage Ruske Federacije premestile većinu svojih strateških bombardera TU-95MS i TU-160 u ovu bazu. Ovo premeštanje je usledilo nakon napada ukrajinskih bespilotnih letelica TU-141 Striž na njihove matične aerodrome.
Bezbednosni razlozi su svakako bili značajan faktor u ovom premeštanju, ali postoje i drugi strateški razlozi, posebno nakon što je Finska postala 31. članica NATO saveza.
Prema pisanju norveških medija, vazduhoplovna baza Olenja, koja se nalazi na oko 200 kilometara od granice sa Finskom i Norveškom, obema članicama NATO-a, već duže vreme privlači pažnju vojnih analitičara.
Baza Olenja poseduje pistu dužine 2.300 metara, koja je nekada služila za sletanje bombardera dugog doleta TU-22M3, kao i transportnih aviona An-12 Kub. Međutim, značajne promene su se dogodile u jesen 2022. godine.
U avgustu 2022, u bazu su stigla četiri strateška bombardera TU-160, što je bilo iznenađenje za mnoge posmatrače. Do oktobra iste godine, broj aviona se povećao na deset, pošto je pristiglo još šest bombardera TU-95MS.
Ova promena je značajna ne samo zbog povećane bezbednosti ovih aviona, već i zbog strateškog položaja baze. Njena blizina granici sa Finskom i Norveškom, obe članice NATO-a, daje Rusiji stratešku prednost u slučaju bilo kakvih vojnih sukoba ili tenzija u regionu. Pored toga, prisustvo ovih strateških bombardera u Olenji omogućava Rusiji brži i efikasniji pristup važnim oblastima u Severnoj Evropi i Arktiku.
Strateški bombarderi su nosioci nukelarnog naoružanja. Ono što je interesantno u ovoj priči jeste i da rusko centralno skaldište za nuklearne bojeve glave se nalazi u mestu Boljšoj Ramozero koje je udaljeno 10 kilometara od vazduhoplovne baze Olenja.
Nedavni izveštaji ukazuju da strateški bombarderi koji učestvuju u napadima na Ukrajinu poleću iz ove baze.
Inače, valja napomenuti da se baza Olenja nalazi na poluostrvu Kola u blizini Murmanska i do sada ju je uglavnom koristila Severna flota odnosno njena avijacija, a spominje se da je u njnoj smešteno taktičko i strateško nuklearno oružje.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]