Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je da je stabilnost na Kosovu, u Bosni i Hercegovini i Srbiji u interesu svih, prenosi KosovaPress, a dalje izveštava i BTA.
On je sinoć u Bratislavi učestvovao u studentskoj debati, gde mu je postavljeno pitanje da li vidi mogućnost ponovnog izbijanja sukoba na Kosovu. Ovo pitanje dolazi u trenutku kada se spekuliše da bi nova američka politika mogla dovesti do povlačenja američkih trupa iz Evrope.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Nemački list Bild objavio je 19. februara da su neke evropske zemlje zabrinute zbog mogućnosti potpunog povlačenja američkih snaga iz Evrope, a prema informacijama KosovaPress-a, Italija je već započela pripreme za moguće povlačenje američkih trupa sa Kosova.
Rute: NATO ostaje posvećen, ali moguće su promene
Rute je pokušao da umiri zabrinutost u Evropi i istakao da, prema njegovom shvatanju, SAD ostaju u potpunosti posvećene NATO-u:
„Dozvolite mi da budem potpuno jasan – koliko ja razumem američki sistem, oni su u potpunosti posvećeni NATO-u. Videćemo šta će se dogoditi. Uvek može doći do promena politike ili manjih prilagođavanja. Ali nemam razloga da verujem da će doći do bilo kakvih dramatičnih odluka kada je reč o američkoj posvećenosti NATO-u“, rekao je Rute.
Novi generalni sekretar NATO-a dodatno je naglasio da Alijansa mora zadržati Zapadni Balkan u fokusu, jer je, kako je rekao, stabilnost Kosova, Bosne i Srbije u interesu svih.
Šta bi značilo povlačenje SAD sa Kosova?
Od završetka rata na Kosovu (1998–1999), NATO održava mirovne trupe u okviru KFOR-a. Danas KFOR broji više od 4.600 vojnika iz 28 zemalja, a među najvećim kontingentima su Italija, SAD, Mađarska i Turska. Italija trenutno ima najveći broj vojnika u sastavu KFOR-a, dok su SAD na drugom mestu po prisustvu trupa.
Povlačenje američkih trupa sa Kosova moglo bi imati značajne posledice za bezbednosnu situaciju u regionu. To bi moglo dovesti do:
Slabljenja NATO prisustva u regionu, jer su američke snage ključne za operativne kapacitete KFOR-a.
Povećanja nesigurnosti, s obzirom na tenzije između Beograda i Prištine koje i dalje nisu rešene.
Povećanja uticaja EU i pojedinih članica NATO-a, posebno Italije, koja bi mogla preuzeti dodatnu odgovornost za misiju KFOR-a.
Mogućeg uticaja drugih geopolitičkih igrača, uključujući Rusiju, koja bi mogla povećati svoju podršku Srbiji, i Kinu, koja sve više ulaže u region.
Da li NATO može nadoknaditi eventualni odlazak SAD?
Povlačenje SAD sa Kosova otvorilo bi pitanje da li bi Evropa mogla sama da održi stabilnost u regionu. Italija, kao država sa najvećim brojem vojnika u KFOR-u, već je signalizirala da se priprema za takav scenario.
Međutim, pitanje je da li bi EU, koja se trenutno suočava sa nizom kriza, mogla da preuzme dodatne bezbednosne obaveze na Balkanu.
S obzirom na trenutne okolnosti, NATO i dalje nije doneo jasnu odluku o mogućem povlačenju američkih trupa, ali kako je i sam Rute rekao – „videćemo šta će se desiti“.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se