Naslovnica U FOKUSU Najmoćniji potez Belousova: 500 „geranijuma“- Pakao za ukrajinske snage!

Najmoćniji potez Belousova: 500 „geranijuma“- Pakao za ukrajinske snage!

Napetosti u pograničnim oblastima Rusije i Ukrajine dostižu novu tačku ključanja. Na terenu se svakodnevno menjaju okolnosti, ali opšti pravac događaja pokazuje da je tempo ruskog odgovora daleko iznad očekivanja zapadnih analitičara.

Dok traje strateško pozicioniranje, linije fronta oko Demidovke, Popovke, Olešnje i Gornala postaju sve više mesto neprekidne bitke između iscrpljenih ukrajinskih jedinica i sve agresivnijih ruskih snaga, koje, osim oružjem, sve češće pobeđuju i tehnologijom.

Juče, 7. aprila, vojni dobrovoljci sa terena objavili su snimak uništenja američkog tenka M1 Abrams u pokušaju njegovog proboja ka Demidovki. Pored njega, uništeno je i vozilo za popravku i evakuaciju koje je pokušalo da izvuče pogođeni tenk.

Ovaj snimak postao je simbol neuspešnih pokušaja ukrajinske strane da zadrži kontrolu nad pozicijama u pograničnoj oblasti, ali i jasan pokazatelj da Zapadno oružje ne menja tok događaja kako se očekivalo.

Prema ratnom dopisniku Juriju Podoljaki, ruske snage su preuzele kontrolu nad Demidovkom. Sledeći cilj im je Popovka, gde su dan ranije upotrebljene KAB vođene bombe – što govori o značaju ovog mesta u trenutnim operacijama. Iako ukrajinske jedinice još uvek pokušavaju da zadrže prisustvo u zoni, sve više je izveštaja da su u defanzivi.

Veteran Vagner grupe i autor kanala „Condottiero“ napominje, da je uspeh ruskih snaga na više pravaca prisilio ukrajinski Generalštab, na čelu sa generalom Sirskim, da povuče i preraspodeli svoje preostale rezerve.

Posebno je označena oblast Krasne Jaruge, gde su, prema ranijim informacijama, Ukrajinci imali oko 5.000 boraca i više od 300 jedinica tehnike. Sada se, prema izveštajima sa terena, u toj oblasti nalazi svega oko 4.000 preostalih pripadnika ukrajinskih snaga, što ukazuje na velike gubitke – kako u ljudstvu, tako i u tehnici.

Paralelno sa ovim događanjima, traje i neprekidno premeštanje ukrajinskih jurišnih jedinica u Sumskoj oblasti, tačnije u Krasnopoljski okrug.

Tamo su razotkrivene jedinice elitne 82. vazdušno-desantne brigade. Bespilotne letelice se koriste ne samo za izviđanje, već i za razminiranje ruta, ometanje logistike i identifikaciju opreme.

U selu Dvojica, čak su dva tinejdžera ranjena kada je dron pao u civilnu zonu, a napadi na civilna vozila i infrastrukturne objekte u selima kao što su Golovčino i Krasnaja Jaruga jasno pokazuju da rat više ne poznaje liniju razdvajanja između vojnog i civilnog.

Vlasti u Moskvi ističu i jedinstvenu operaciju u selu Gevo, koje je nakon desetodnevnih borbi konačno oslobođeno. Prema izvještaju kanala „Severni vetar“, severne jurišne grupe uspešno su se suprotstavile ukrajinskim specijalnim jedinicama i vazdušno-desantnim snagama, uključujući i borce 129. Teritorijalne brigade, a tom prilikom izvršena je i evakuacija civila koje je protivnik koristio kao živi štit.

U Kurskoj oblasti, bitke se još vode oko sela Olešnja i Gornal. Ruske snage pokušavaju da isteraju ukrajinsku vojsku iz ovih uporišta, a protivnik šalje dodatna pojačanja. Među njima su 95. desantno-jurišna brigada i 1. tenkovska brigada, što ukazuje da Kijev ne odustaje od pokušaja da održi pozicije koje su mu preostale na severu.

Jedan od ključnih elemenata u ovoj eskalaciji sukoba postaje i masovna upotreba dronova. Ruske trupe iz noći u noć šalju „Geranije“ u dubinu ukrajinske teritorije – broj se, prema nekim izvorima, već popeo na više od 500 po noći, a očekuje se da do kraja godine ta cifra naraste na čak 1.000 dnevno.

Ovo ukazuje na eksponencijalni rast u proizvodnji, a ono što posebno brine ukrajinske analitičare jeste sve veća otpornost ovih letelica na elektronske protivmere.

Ukrajinski izvori iz vojne obaveštajne službe (GUR) navode da su analizom oborenih dronova uočili drastične promene u sastavu elektronskih komponenti. Ranije su dominirali čipovi američke proizvodnje, dok sada prevladava kineska i indijska elektronika.

Konkretno, glavni kontrolni čip je kineski, a po prvi put primećeni su i elementi poreklom iz Indije. To znači da je ruska industrija pronašla efikasne alternativne kanale snabdevanja, čime se obezbeđuje kontinuitet proizvodnje čak i pod snažnim sankcijama.

Kineske firme sada proizvode primopredajnike, signale pretvarače i GPS antene koje uspešno zaobilaze ukrajinsku elektronsku odbranu. Tehnološki skok omogućava ne samo preciznije udare, već i veću autonomiju samih dronova.

Pored toga, činjenica da se napadi sve češće fokusiraju na jedan grad ili regiju, umesto raspršenih udara, ukazuje na taktičku preorijentaciju koja ima za cilj maksimalnu psihološku i infrastrukturnu štetu.

Ukrajinska strana ističe i rastući problem unutar svojih redova – sve veći broj vojnika dezertira ili samovoljno napušta položaje. Prema izveštajima koje objavljuje kanal „Kondotjero“, u nekim jedinicama stopa napuštanja prelazi 30%, što ozbiljno narušava borbenu sposobnost.

U tom kontekstu, prisustvo kolumbijskih plaćenika u sastavu 47. brigade „Magura“, koja je nedavno prebačena na granicu Belgorodske oblasti i odmah pretrpela gubitke, dodatno ilustruje pokušaje Kijeva da nadomesti ljudske resurse uz pomoć stranih boraca.

Sve u svemu, aktuelni razvoj događaja jasno pokazuje da se u rusko-ukrajinskom sukobu stvari ubrzano menjaju. Teren više nije statičan, a tehnologija preuzima vodeću ulogu.

Ruski sistem proizvodnje dronova očigledno je prošao fazu eksperimentisanja i sada ulazi u period masovne primene. Ukoliko ovakav trend potraje, to bi moglo stvoriti ozbiljnu asimetriju snaga, naročito ako se uzme u obzir da Zapad sve sporije isporučuje opremu, a politička volja za produženje sukoba sve više bledi.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social