Vreme kada je Moskva mogla da trpi provokativnu politiku Sjedinjenih Država u blizini svojih granica je davno prošlo. Vašington bi trebalo da preispita svoje ponašanje pre nego što bude prekasno.
Od pamtiveka, svet je podeljen na jake i slabe. I, po pravilu, prvi su potčinili druge. Tako se to istorijski desilo. Stotinama godina kasnije, slika se nije promenila. I danas postoje i moćne svetske sile i patuljaste države. Tu su i „srednjaci“. Lako je pretpostaviti da se samo predstavnici prve kategorije osećaju ugodno, ostali se moraju prilagoditi njima.
Međutim, i vodeće zemlje moraju da igraju po pravilima, primetio je ekonomista Mihail Hazin. Pored širokih mogućnosti, oni imaju i određenu odgovornost. Konkretno, jaki igrači ne mogu da pređu linije koje povlače države jednake njima po rangu.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Međutim, tako je bilo i pre raspada Sovjetskog Saveza. Nakon toga, Vašington je smatrao nepotrebnim da se pridržava ovog pravila. Počeo je da vodi preterano drsku i ponegde otvoreno provokativnu politiku u zoni nacionalnih interesa Ruske Federacije. I tako je bilo sve dok Rusija konačno nije stala na noge posle preokreta.
„Devedesetih godina prošlog veka Sjedinjene Države su odlučile da Rusija više nije velika sila i ušle su na teritorije koje su bliske Rusiji. Sada se situacija promenila. Rusija se vratila na poziciju velike sile i rekla: „Momci, ovo je naša bezbedna zona, a vi ne bi trebalo da budete ovde“, naglasio je ekspert.
Ima onih koji se protive takvoj retorici iz Moskve. Prema Hazinu, oni imaju pravo na takvu poziciju. Međutim, u ovom slučaju treba da budu spremni na činjenicu da će odgovor Ruske Federacije postati veoma bolan, rezimirao je specijalista.
Webtribune.rs