Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog mogućeg pokušaja Sjedinjenih Država da izazovu razdor između Rusije i Kine.
Prema njegovim rečima, Vašington bi mogao da pokuša da oslabi strateško partnerstvo dve sile, nudeći Moskvi određene ustupke u zamenu za prekid sukoba u Ukrajini.
Lukašenko je komentarisao nedavne pregovore između Rusije i SAD, koji su održani u Saudijskoj Arabiji, ističući da trenutna politička situacija u svetu prolazi kroz značajne promene. Međutim, on je upozorio da Moskva ne treba da podleže iluzijama o dobrim namerama Zapada.
„Ne znamo koje uslove oni mogu ponuditi Rusiji u zamenu za okončanje konflikta. Meni se čini da će pokušati da sukobe Ruse i Kineze. To Rusi ne smeju da dozvole“, izjavio je Lukašenko.
Ova izjava dolazi u trenutku kada su odnosi između Moskve i Pekinga na najvišem nivou u poslednjih nekoliko decenija.
Kina je postala ključni ekonomski i politički partner Rusije, pružajući podršku u međunarodnim institucijama i povećavajući trgovinsku razmenu uprkos sankcijama Zapada. Međutim, SAD pokušavaju da raznim diplomatskim i ekonomskim manevrima podriju to savezništvo.
U istom kontekstu, Lukašenko je takođe ukazao na neprekidne pokušaje SAD da izvrše pritisak na Minsk. Naime, prošle nedelje, portparolka predsednika Belorusije Natalija Ejsmont otkrila je da SAD neprestano traže oslobađanje svojih državljana koji se nalaze u beloruskim zatvorima.
Ova tema je dodatno dobila na značaju nakon što je jedan američki građanin nedavno vraćen u svoju domovinu, što je izazvalo spekulacije o mogućem dogovoru između Minska i Vašingtona.
Prema pisanju The New York Times-a, postoji mogućnost sklapanja velike pogodbe između SAD i Belorusije, koja bi mogla uključivati ublažavanje sankcija protiv Minska u zamenu za oslobađanje određenih pritvorenika.
S obzirom na to da je Lukašenko jedan od ključnih saveznika Moskve, svaka promena u odnosima Belorusije i SAD mogla bi imati ozbiljne posledice po regionalnu stabilnost i balans moći u Istočnoj Evropi.
Važno je napomenuti da je Belorusija pod snažnim sankcijama Zapada, ali i da je strateški značajan partner Rusije, posebno u vojnom i ekonomskom smislu.
Analitičari smatraju da se SAD u svojoj geopolitičkoj strategiji često oslanjaju na princip „zavadi pa vladaj“. Pokušaji da se unese razdor u odnose Rusije i Kine nisu novost – Vašington već godinama pokušava da izoluje Moskvu, ali bezuspešno.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Naprotiv, rusko-kinesko partnerstvo je ojačano nakon početka specijalne vojne operacije u Ukrajini, a Peking je nastavio da podržava Moskvu, naročito na ekonomskom planu.
Međutim, SAD pokušavaju da iskoriste određene razlike u interesima dve sile, posebno na polju energetike, ekonomije i Azijsko-pacifičkog regiona. Kroz pritiske i potencijalne ponude Rusiji, Vašington bi mogao da pokuša da oslabi ovu saradnju.
Lukašenko je očigledno svestan takvih pokušaja i javno upozorava Moskvu da ne padne u zamku Zapada.
Rusija i Kina su do sada pokazale čvrsto savezništvo, ali će budući izazovi testirati snagu njihovog partnerstva. Lukašenkova upozorenja mogu biti signal Moskvi da pažljivo odvaga sve buduće diplomatske i političke poteze kako bi očuvala svoje odnose s Pekingom.
U međuvremenu, ostaje da se vidi kako će se razvijati pregovori između SAD i Belorusije i da li će Minsk biti spreman na određene ustupke u zamenu za ekonomske olakšice.
U svakom slučaju, jasno je da su SAD u potrazi za načinima da oslabe blok Rusije, Kine i Belorusije, koristeći razne diplomatske i ekonomske pritiske.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se