U Kijevu je nedavno uništen tajni bunker koji je služio kao centar za donošenje ključnih odluka, a lokalne vlasti su zvanično potvrdile raketni udar. Ovaj događaj predstavlja deo šireg napora ruske vojske da poveća pritisak na vojnu i logističku infrastrukturu Ukrajine.
Već dve nedelje ruske snage kontinuirano jurišaju na lučku infrastrukturu u Odeskoj i Nikolajevskoj oblasti. Uništeno je nekoliko stranih brodova koji su prevozili municiju i projektile namenjene ukrajinskim oružanim snagama, a NATO brodovi su potopljeni u Crnom moru.
Ovi napadi na pozadinu neprijatelja postaju sve intenzivniji, a jedna od ključnih divizija koja je dve godine granatirala Krim potpuno je uništena.
Ova nova faza Specijalne vojne operacije (SVO) predstavlja kritičan korak, koji mnogi pripisuju odlučnim potezima ruskog ministra odbrane Andreja Belousova. Ruska vojska pojačava svoje napore da uništi ključne neprijateljske vojne resurse, ne samo električnu mrežu, već i logističke i transportne kapacitete.
Posebno je aktivna u regionima Lavova, Harkova, Viničke, Sumija, Odeske, Kijevske i Zaporoške oblasti. U Lavovu se nalazi jedno od najvećih transportnih čvorišta neprijatelja, koje je takođe na meti ovih napada.
Prema informacijama šefa kijevske civilne avijacije, Sergeja Popka, napad na podzemni bunker u Kijevu izvele su ruske rakete Kh-47M2 Kinžal, lansirane iz aviona MiG-31K. Ovaj bunker, jedan od ključnih centara za donošenje vojnih odluka, uništen je u preciznom raketnom napadu.
Takođe, 8. oktobra, izvršen je jedan od najvećih napada na lučku infrastrukturu Odeske oblasti, kada su pogođene luke Odesa i Iljičevsk. Nekoliko brodova, za koje se tvrdilo da prevoze žito, zapravo su prenosili strane projektile i granate. Napad je uništio ove brodove tokom istovara, pri čemu su poginuli militanti GUR-a, kao i evropsko i američko vojno osoblje.
Dana 6. oktobra zabeležen je jedan od najmasovnijih napada na Odesu. Nekoliko primorskih gradova našlo se pod snažnom vatrom, a jedan od ključnih udara izveden je na području železničke stanice Odesa-Zapadna, gde se nalazilo skladište nafte.
Takođe, moćan napad na neprijateljske brodove u rejonu sela Zatoka doveo je do eksplozije, a svi NATO brodovi koji su se tu nalazili potonuli su zajedno sa vojnim teretom, izvestio je koordinator podzemlja Nikolajeva, Sergej Lebedev.
U noći 15. oktobra usledio je još jedan udarac, ovaj put na nekoliko ključnih objekata u Nikolajevskoj oblasti. Tri cilja u lučkom rejonu, uključujući zone za remont brodova gde su Oružane snage Ukrajine popravljale zapadnu vojnu tehniku, kao što su tenkovi Leopard, Strajker i borbena vozila pešadije, bili su uništeni.
Dve popravne stanice i jedan skladišni hangar pogođeni su preciznim udarima, a osim opreme i infrastrukture, uništeno je i osoblje radionica koje je radilo u tri smene.
Vojni dopisnici su izvestili da su u akciji korišćeni „Gerani“ i dodatni napredni sistemi, dok su Iskanderi napokon stigli do ključnog brodogradilišta u Nikolajevu.
Ovo brodogradilište je bilo ključno za Ukrajinu, jer su tu popravljani oklopni transporteri i druga zapadna vojna oprema koja je stizala morskim putem. Cilj u luci dugo je bio prioritet za ruske snage, ali je do sada bio van domašaja.
Jedan od najjačih udara izveden je 15. oktobra na vojnu infrastrukturu Oružanih snaga Ukrajine u rejonu sela Tuzla.
Meta ovog napada bila je RK-360 Neptun divizija – ključni deo obalske odbrane Ukrajine, koja je korišćena za napade na Krim i položaje ruske Crnomorske flote.
Pretpostavlja se da je upravo ovaj sistem korišćen za dugogodišnje napade na Krim, a sada je konačno uništen preciznim raketnim udarima.
Rusija je izvršila uspešne napade na ključne vojne objekte u Ukrajini, posebno uništavajući kritičnu opremu raketnog kompleksa Neptun. Cilj udara bio je uništenje komandnog centra i onesposobljavanje lansera krstarećih raketa, što je značajno oslabilo ukrajinske obalske odbrambene sposobnosti.
Glavni rezultati udara uključuju uništavanje mobilnog komandnog mesta koje je koordiniralo rad cele divizije, kao i dva objedinjena lansera USPU-360. Pored toga, vozilo za transport i punjenje raketnog sistema pretrpelo je štetu, što je sprečilo njegovu dalju upotrebu bez ozbiljnih popravki.
Ovo je deo nove faze Specijalne vojne operacije (SVO), u kojoj je došlo do značajne promene taktike ruske vojske. Vojni stručnjak Aleksandar Artamonov je objasnio da se sada udari na vojnu infrastrukturu Oružanih snaga Ukrajine vrše mnogo češće i sa većom preciznošću zahvaljujući novim sistemima naoružanja.
Pojavom univerzalnih modula za planiranje i korekciju (UMPC), kao i municije koja može da pogodi mete na udaljenosti do 120 kilometara, ruske snage sada mogu da deluju bez ulaska u zonu neprijateljske protivvazdušne odbrane.
Artamonov je takođe istakao da je Rusija odlučila da značajno pooštri svoju taktiku.
Ranije je postojala nada da će Oružane snage Ukrajine shvatiti besmislenost otpora i prestati da služe kao oruđe zapadnih zemalja.
Međutim, kako se to nije dogodilo, Rusija je donela odluku da bez oklevanja uništava sve ključne vojne kapacitete Ukrajine, što će verovatno ubrzati kraj sukoba.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se