Ceo svet je u groznici stvaranja digitalne valute centralne banke (CBDC). Najmanje stotine centralnih banaka se bave ovom temom.
Najnaprednije u ovom pitanju su centralne banke Kine, Indije, Švedske, Kazahstana, Ruske Federacije i nekih drugih zemalja. U desetak zemalja vlasti su već najavile uvođenje digitalne valute. Ali to su pretežno male jurisdikcije, koje se, po mišljenju stručnjaka, koriste kao poligoni. Među njima, samo jedna velika država je Nigerija.
Banka za međunarodna poravnanja (BIS) u Bazelu je duboko ušla u pitanje CBDC-a. Pruža savetodavnu pomoć centralnim bankama pojedinih zemalja u pripremi projekata digitalnih valuta, a takođe inicira projekte povezivanja sistema digitalnih valuta pojedinih zemalja sa ciljem da se CBDC koristi kao sredstvo poravnanja između zemalja.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Neki stručnjaci sugerišu da BIS ima dalekosežne ciljeve da stvori jedinstveni CBDC za sve zemlje – globalnu digitalnu valutu koja bi trebalo da zameni američki dolar.
Što se tiče Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), donedavno je tema CBDC bila na periferiji njegovih interesovanja. Međutim, u odlazećoj nedelji došlo je do preokreta interesovanja MMF-a ka digitalnoj valuti. U aprilu se u Vašingtonu održava godišnja prolećna sednica upravnih tela MMF-a i Svetske banke (SB), na kojoj je održan niz govora na temu CBDC.
[adsenseyu1]
Zamenik generalnog direktora MMF-a Bo Li je u svom govoru naveo „neviđeno“ interesovanje za digitalne valute iz mnogih zemalja članica Fonda. On je rekao da je do danas najmanje 40 zemalja članica kontaktiralo Fond sa pitanjima na temu CBDC i zahtevima za savet.
Zvaničnik smatra da proces implementacije CBDC-a u različitim zemljama treba, ako je moguće, da bude koordinisan i ujedinjen. Fond pokreće pripremu vodiča za CBDC pitanja, koji će pomoći da se izbegnu moguće greške.
Li je predstavio strukturu priručnika, koji bi se sastojao od 19 poglavlja podeljenih u široke delove. Priprema priručnika je predviđena za 4-5 godina. Rad je finansirao Japan. Materijal objavljen na veb stranici MMF-a PRISTUP MMF-a DIGITALNOJ CENTRALNOJ BANCI. RAZVOJ KAPACITETA VALUTE (Pristupi MMF-a digitalnoj valuti centralne banke. Razvijanje kapaciteta za kreiranje valute ), koji daje pregled priručnika.
Još jedan događaj na marginama prolećnog sastanka MMF/SB postao je još rezonantniji: Fond planira da pokrene digitalnu valutu „Univerzalna monetarna jedinica“ (UMU) ili Unicoin. Istina, MMF je ispravio vest, rekavši da predlog za UMU nije došao iz Fonda.
[adsenseyu4]
To je bila ponuda Fondu od strane Digital Currenci Monetari Authoriti (DCMA ). Predstavnici DCMA su uverili da UMU neće zameniti obične valute zemalja članica Fonda, već će ih samo dopuniti, obezbeđujući pouzdanija i brža plaćanja.
Prema Darrell Hubbard , izvršni direktor DCMA i glavni arhitekta UMU, „UMU ne pokušava da uništi međunarodni monetarni sistem. U stvari, jača ga pomažući MMF-u da ispuni svoj mandat da osigura ekonomsku i finansijsku stabilnost svojih članica.
Najčudnije je da do sada skoro niko nije čuo za DCMA organizaciju. Ona daje vrlo kratak uvod o sebi: „ DCMA je svetski lider u zagovaranju inovacija digitalnih valuta za monetarne vlasti. Naša misija je da obezbedimo globalizaciju trgovine kroz monetarnu integraciju međunarodnih plaćanja i obračuna, uz jačanje monetarnog suvereniteta nacionalnih ekonomija.
Kao što vidite, DCMA je već razvio UMU digitalnu valutu, sajt ima nekoliko sažetih fraza o ovoj valuti: . Takođe: „ Univerzalna valuta se može kupiti u lokalnoj valuti svake nacionalne ekonomije, čime se jača monetarni suverenitet centralne banke. Centralne banke mogu sklopiti bilateralni sporazum koristeći UMU …”
Što se tiče organizacije DCMA, nigde nema razumljivih informacija o njoj.
Već su se pojavili prvi komentari o univerzalnoj valuti. 13. aprila , MMF predstavlja novu „globalnu valutu” poznatu kao „univerzalna monetarna jedinica” koja bi trebalo da „ revolucioniše svetsku ekonomiju ” svetsku ekonomiju ).
Njen autor, Majkl Snajder , počinje članak ovako: „ Upravo je lansirana nova globalna valuta, ali 99 odsto svetske populacije nema pojma o tome šta se upravo dogodilo . “ I dalje: „Ovo bi trebalo da bude poziv za buđenje za sve nas, jer bi široko usvajanje nove „globalne valute“ bio ogroman korak napred za globalističku agendu. MMF nije stvorio ovu novu valutu, ali je uvedena na velikom sastanku MMF-a ranije ove nedelje …”
Snajder priznaje da do sada nije znao da postoji organizacija koja se zove DCMA. Ali on je dobro istražio i zaključio: „ DCMA je globalni lider u zaštiti digitalnih valuta i inovacijama u monetarnoj politici za vlade i centralne banke. DCMA uključuje suverene države, centralne banke, komercijalne i maloprodajne banke i druge finansijske institucije .”
Ispostavilo se da CBDC svet takođe ima svoje teorije zavere. Autor članka emotivno zaključuje o projektu UMU: „ Tajna zavera međunarodnih banaka i nacionalnih vlada sklopila je zaveru da nam gurne ovu novu valutu u grlo “.
Valentin Katasonov Fond strateške kulture
Prevod i adaptacija: Webtribune.rs
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte