Naslovnica SPEKTAR Kongres SAD počinje sa radom u sastavu koji ne kontroliše Bajden

Kongres SAD počinje sa radom u sastavu koji ne kontroliše Bajden

Američki Kongres počinje rad u novom sastavu, donji dom prelazi pod kontrolu republikanaca – protivnika predsednika Džoa Bajdena, koji su odlučni i sposobni da uspore sprovođenje njegovog političkog programa.

U utorak će 222 republikanska kongresmena i 212 njihovih kolega iz Demokratskog doma položiti zakletvu. U Senatu, koji je, nakon rezultata novembarskih izbora, obnovljen za trećinu, demokrate su ne samo zadržale, već su i proširile većinu na 51 prema 49 mandata.

Demokratska većina u oba doma dozvolila je administraciji da donese vizionarski zakon vredan trilione dolara u prve dve godine rada i zaštitila se od političkih napada. Prelazak Predstavničkog doma pod kontrolu republikanaca sa promenom predsednika i rukovodstva odbora preti da ugrozi drugu polovinu Bajdenovog predsedništva, kada postaje moguće sve, od parlamentarnih istraga, do pokušaja opoziva.

Na dnevnom redu Kongresa, borba protiv klimatskih promena ili pooštravanje pravila o posedovanju oružja ustupiće mesto inicijativama koje imaju za cilj razvoj ugljovodonične energije, ograničavanje migracija ili reproduktivnih sloboda.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Republikanci obećavaju da će staviti tačku na skupe predloge, posebno socijalne. Izvršna vlast će ili morati da pronađe kompromis sa zakonodavcima ili da stavi veto na njihove inicijative.

Privremeni prestanak rada saveznih organa zbog nesuglasica u budžetu – mogu postati hronična pojava.

Uz podršku Kongresa, u prve dve godine na vlasti, Bajden je uspeo da donese skoro dva biliona dolara u zakonima o stimulaciji korona virusa, pola triliona u infrastrukturnim investicijama, 700 milijardi u društvenim i ekološkim investicijama i skoro 300 milijardi u izdvajanjima za razvoj industrije poluprovodnika u SAD.

Demokrate su u decembru zaključile parlamentarnu istragu visokog profila o napadu na Kapitol od strane pristalica bivšeg predsednika Donalda Trampa. Komisija za izbor Predstavničkog doma objavila je izveštaj na 800 stranica o događajima 6. januara 2021. i preporučila da Ministarstvo pravde podnese četiri krivične prijave protiv bivšeg predsednika, uključujući podsticanje i pomaganje pobune.

Republikanska većina u Predstavničkom domu ostaviće Trampa na miru, ali može isto tako javno da prouči poslovne veze Hantera Bajdena i umešanost njegovog oca, aktuelnog predsednika SAD, u njih.

Moguće je da će slučaj doći do impičmenta, ali prava smena Bajdena će se spotaknuti zbog nedostatka kontrole republikanaca nad Senatom. Predmet parlamentarnih istraga, od kojih je Bela kuća do sada bila zaštićena, mogla bi da bude migraciona politika, povlačenje američkih trupa iz Avganistana, geneza pandemije korona virusa ili cenzura na društvenim mrežama.

Republikanska većina, pored opšte beznačajnosti prednosti u odnosu na demokrate, može biti oslabljena i unutrašnjim protivrečnostima – između Trampovih pristalica i starog establišmenta, koji na bivšeg predsednika gleda kao na teret, sumnja u njegove izglede u 2024. i krivi ga za neostvarene nade u trijumf republikanaca na novembarskim izborima u Kongresu.

U novom kongresu „gvozdena dama“ američkog parlamentarizma, demokrata Nensi Pelosi, napušta prvi plan. Postala je prva žena u istoriji šefa Predstavničkog doma, koja je služila kao govornik duže od bilo koga osim Sema Rejburna, i, uz njega, jedina koja se vratila na ovu funkciju posle pauze.

U avgustu su milioni posmatrali let Pelosi za Tajvan sa suspregnutim dahom, plašeći se nasilne reakcije Kine na provokaciju i početak Trećeg svetskog rata. Pelosi je u proleće tajno posetila Kijev, a u decembru je pompezno primila Vladimira Zelenskog u Kongresu, dobivši od njega orden i ukrajinsku zastavu sa autogramom.

Republikanac Kevin Makarti smatra se glavnim kandidatom za mesto predsednika , ali mu se protivilo nekoliko članova stranke, dovodeći u pitanje verovatnoću da bude izabran, za šta je potrebno 218 glasova. Potpredsednica Kamala Haris ostaje predsednica Senata, dok se očekuje da će demokrata Čak Šumer i republikanac Mič Mekonel zadržati svoje većinske i manjinske liderske pozicije.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs