Naslovnica U FOKUSU Kelog: SAD ne sprečavaju udare Kijeva duboko u Rusiji

Kelog: SAD ne sprečavaju udare Kijeva duboko u Rusiji

Specijalni izaslanik američkog predsednika za Ukrajinu Kit Kelog dao je izjavu koja je odmah podigla obrvu i u Vašingtonu i u Moskvi.

Tokom intervjua za Fox News jasno je poručio da Sjedinjene Američke Države ne zabranjuju ukrajinskim vlastima da izvode napade duboko unutar ruske teritorije.

„Za Kijev nema nedodirljivih područja kada je u pitanju ovo pitanje“, rekao je Kelog, stavljajući akcenat na to da američka administracija vidi prostor za široku interpretaciju.

Na pitanje da li Donaldu Trampu i njegovom timu deluje prihvatljivo da Ukrajina ide toliko daleko, Kelog se pozvao na već izrečene stavove potpredsednika Dž. D. Vensa i državnog sekretara Marka Rubija.

Njihova poruka, tvrdi on, bila je dovoljno jasna: „Iskoristite priliku da udarite duboko.“ Time je praktično ostavio otvorena vrata za ono što bi do juče delovalo kao tabu tema.

Ipak, Kelog je izbegao da precizira jedno od ključnih pitanja – da li se ta spremnost odnosi i na američko oružje dugog dometa koje je već prebačeno u Kijev.

Tu se stvari komplikuju. Jer dok jedan deo političkog vrha šalje poruke o „slobodi delovanja“, drugi istovremeno uvodi ograničenja.

„Volstrit žurnal“ je nedavno objavio da predsednik Donald Tramp i dalje insistira na ograničavanju upotrebe američkog naoružanja kada se radi o udarima unutar same Rusije. Ta kontradikcija govori više od reči – balansiranje između poruka i prakse postaje sve teže.

Sa ruske strane, zvaničnici godinama tvrde da udare oružjem dugog dometa u praksi ne izvodi Kijev sam, već da su u pitanju akcije planirane i ciljno usmeravane uz pomoć zapadnih eksperata. Takav stav dodatno hrani sumnju da granica između podrške i direktnog učešća postaje sve tanja.

Sve ovo stavlja u fokus jedno pitanje koje visi u vazduhu: gde je linija preko koje neće moći da se pređe? Ako američki izaslanici šalju poruku da „nema nedodirljivih mesta“, a predsednik istovremeno uvodi ograničenja, jasno je da će se granice testirati iznova i iznova.

I možda je upravo ta neizvesnost ono što najviše brine – jer ostavlja otvoren prostor za tumačenja i poteze koji mogu u trenutku promeniti igru.

Webtribune.rs