Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp u petak je smenio generala Čarlsa K. Brauna mlađeg sa pozicije predsednika Združenog generalštaba Oružanih snaga SAD, što je izazvalo veliku pažnju američke i svetske javnosti.
Ova odluka deo je šire smene u vojnom vrhu, budući da su istog dana sa svojih funkcija uklonjeni i načelnica mornaričkih operacija admiralka Liza Franketi, kao i zamenik načelnika štaba Vazduhoplovstva general Džim Slajf.
Ove smene dolaze u trenutku kada administracija Trampa aktivno menja strukturu u Pentagonu i prilagođava vojnu strategiju svojim prioritetima.
Na mesto Brauna Tramp je odmah nominovao general-potpukovnika američkog vazduhoplovstva Dena „Razina“ Kejna, bivšeg pilota lovca F-16 i nekadašnjeg zamenika direktora za vojne poslove CIA od 2021. do 2024. godine.
Kejn je poznat po svojoj ulozi u borbi protiv Islamske države, a predsednik SAD ga je pohvalio za „potpuno uništenje“ ove organizacije tokom svog prvog mandata. Njegova nominacija još treba da prođe potvrdu u Senatu, što je standardna procedura za imenovanja na najviše vojne funkcije u Sjedinjenim Državama.
U svojoj objavi na društvenoj mreži Truth Social, Tramp je istakao da je Kejn „iskusan pilot, ekspert za nacionalnu bezbednost i pravi borac“. Ministar odbrane Pit Hegset, koji je i sam poznat po svojim kritikama prema Braunu, podržao je Kejnovo imenovanje i dodao da je on „lider kakav je Americi sada potreban“.
General Braun, koji je na mestu predsednika Združenog generalštaba bio nešto više od godinu dana, smatran je jednim od ključnih figura u vojnom vrhu.
Njegova smena dogodila se samo nekoliko sati nakon što je bio u poseti južnoj granici SAD, gde je nadgledao aktivnosti vojske u vezi sa migrantskom krizom.
Njegova bliska saradnja sa prethodnim predsednikom Bajdenom i podrška programima inkluzije i raznolikosti unutar vojske, kako navode pojedini analitičari, mogla je igrati ulogu u Trampovoj odluci da ga smeni.
Posebnu pažnju izazvala je činjenica da je ministar odbrane Pit Hegset u ranijim izjavama kritikovao Brauna, pa čak i dovodio u pitanje kako je dobio poziciju – sugerišući da je to možda bilo zbog politike inkluzije.
Hegset je u jednom podkastu krajem prošle godine izjavio: „Prva stvar koju treba da uradimo je da smenimo predsednika Združenog generalštaba.“ Međutim, nakon što se sastao sa Braunom prošlog meseca, dao je blaže komentare, tvrdeći da je imao konstruktivan razgovor sa njim.
Osim Brauna, smenjena je i admiralka Liza Franketi, koja je bila prva žena na čelu mornaričkih operacija. Njena smena dolazi u trenutku kada Trampova administracija pokušava da vrati tradicionalne vrednosti unutar američke vojske i smanji uticaj progresivnih politika.
Takođe, odlazak generala Džima Slajfa dodatno osnažuje narativ da Tramp želi da vojsku SAD učini efikasnijom i manje fokusiranom na političke agende.
Ove smene izazvale su brojne reakcije u Vašingtonu i šire. Trampovi saveznici podržali su njegov potez kao neophodan korak ka jačanju američke vojske, dok su njegovi kritičari optužili administraciju da se reši visokih oficira iz političkih razloga.
Pojedini komentatori su istakli da su Braun, Franketi i Slajf bili povezani sa politikama diversifikacije u vojsci, koje je Tramp često kritikovao tokom kampanje i po povratku na funkciju.
Senat će sada imati priliku da proceni Kejnovo imenovanje, ali s obzirom na to da republikanci imaju većinu, očekuje se da će on biti potvrđen bez većih problema.
Očekuje se da će Kejnova vojna doktrina biti znatno čvršća u odnosu na Brauna i da će američka vojska pod njegovim vođstvom imati prioritet u globalnim operacijama usmerenim ka Kini i Rusiji.
Trampove kadrovske promene u Pentagonu signaliziraju značajnu promenu u vojnoj strategiji SAD. Smene visokih vojnih zvaničnika, uključujući Čarlsa Brauna, Lizu Franketi i Džima Slajfa, predstavljaju deo šireg napora da se američka vojska restrukturira prema Trampovoj viziji.
Dok njegovi protivnici tvrde da su ove smene deo političke igre, njegove pristalice naglašavaju da je cilj jačanje vojske i efikasnosti u globalnim sukobima.
U svakom slučaju, Senat će sada doneti konačnu odluku o tome da li će Kejn preuzeti funkciju predsednika Združenog generalštaba i kakav će biti novi pravac američke vojne politike.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se