Naslovnica IZA OGLEDALA JEZIVA TVRDNJA NAUČNIKA: Mi živimo u holografskoj simulaciji – Izumrećemo pre...

JEZIVA TVRDNJA NAUČNIKA: Mi živimo u holografskoj simulaciji – Izumrećemo pre nego što stvorimo drugi svet

Teorija holografskog univerzuma postala je veoma popularna i mnogi naučnici je shvataju vrlo ozbiljno.

Prema teoriji, naša stvarnost nije ništa drugo do iluzija i ranije se pretpostavljalo da su ljudi naučni eksperiment koji je deo holograma koji je stvorio i kontrolisao nepoznati genije.

Nik Bostrom, profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta Oksford i direktor osnivača Instituta za budućnost čovečanstva i Programa o uticajima buduće tehnologije u okviru škole Oksford Martin, izneo je svoj takozvani argument o simulaciji pre nekoliko godina.

Prema njegovim rečima, buduće računarske igre će biti toliko slične stvarnosti da nećemo moći da ih razlikujemo, a likovi u njima možda neće shvatiti da su u simulaciji.

„Neizbežno je da ćemo stvoriti stvarnosti koje se ne mogu razlikovati od ove stvarnosti“, rekao je Bostrom.

U svom fascinantnom naučnom radu, Bostrom je tvrdio da najmanje jedan od tri stava mora biti tačan:

  1. Civilizacije obično izumiru pre nego što razviju sposobnost stvaranja simulacija stvarnosti.
  2. Napredne civilizacije obično nisu zainteresovane za stvaranje simulacija stvarnosti.
  3. Gotovo sigurno živimo u računarskoj simulaciji.

Mnogi naučnici su se zainteresovali za Bostromovu teoriju i nedavno je astronom Univerziteta Kolumbija Dejvid Kiping ispitao gore pomenute tvrdnje koje su postale poznate kao Bostromova „trilema“.

Profesor Kiping je izračunao neobičnost i zaključio da postoji 50-50 šansi da je naš svet holografska projekcija.

On je rekao da je možda moguće utvrditi da li smo hologrami ili ne, ali potrebna nam je odgovarajuća tehnologija koja će pomoći u suočavanju sa hipotezom o simulaciji, pa je stoga trenutno nemoguće reći da li je naša stvarnost holografska ili ne.

Da li bi se naš svet promenio ako bismo mogli da potvrdimo da je naša stvarnost holografska projekcija? Teško je nagađati kako bi takve informacije uticale na obične ljude.

Očigledno je da to nije pitanje na koje profesor Kiping može odgovoriti, ali smatra da bi dokazivanje teorije predstavljalo ogroman iskorak u nauci.

Webtribune.rs