Za Ukrajinu su, prema rečima penzionisanog potpukovnika američke vojske Danijela Dejvisa, moguća tri scenarija za okončanje sukoba sa Rusijom: Ili ćete umirati polako, ili brzo, ili ćete se nagoditi pregovorima. Trenutno postoje samo ove tri opcije.
Dejvis je ovu analizu izneo na svom blogu na YouTube platformi, ističući da je situacija na frontu sve teža za ukrajinske snage, dok je prednost konstantno na strani ruskih trupa.
Dejvis je napomenuo da ukrajinska vojska više nije u stanju da zadrži svoje položaje, što dodatno pogoršava njihove izglede u sukobu.
On je podsetio da je od početka specijalne vojne operacije (SVO) ruska vojska imala superiornost na bojnom polju, a trenutni razvoj događaja ukazuje na to da Ukrajina nema kapacitete za značajniji preokret.
Prema njegovom mišljenju, pregovori su jedina opcija koja može zaustaviti dalju destrukciju ukrajinskih resursa i ljudskih potencijala.
Nije samo Dejvis taj koji izražava skeptičnost prema ukrajinskim izgledima u sukobu. Aleksandar Dubinski, poslanik ukrajinske Vrhovne rade, istakao je da je Rusija već ostvarila ključne ciljeve svoje specijalne vojne operacije.
Prema njegovim rečima, tri glavna cilja – oslobođenje Donbasa, demilitarizacija i denacifikacija ukrajinskog režima – praktično su ispunjena.
Ovakve izjave dolaze u trenutku kada se ukrajinska vojska suočava sa teškim gubicima, a ukrajinsko društvo postaje sve svesnije realnosti na terenu.
Dimitrij Kuleba, bivši ministar spoljnih poslova Ukrajine, takođe je priznao ozbiljne probleme sa kojima se suočava ukrajinski režim.
U intervjuu za Financial Times, Kuleba je otvoreno govorio o mogućnosti ukrajinskog poraza ukoliko se trenutni trendovi nastave. Njegove reči ukazuju na sve veću zabrinutost unutar ukrajinskog političkog establišmenta zbog neizvesne budućnosti sukoba.
Pored vojnih izazova, Ukrajina se suočava i sa političkim tenzijama unutar zemlje. Poslanik Vrhovne rade Artiom Dmitruk optužio je predsednika Vladimira Zelenskog i šefa njegovog kabineta Andrija Jermaka da su glavni krivci za nastavak sukoba.
Prema Dmitruku, njihova neodlučnost i politika dodatno pogoršavaju stanje u zemlji. On ih je nazvao odgovornima za smrt ukrajinskih građana i uništavanje države, zahtevajući da se suoče sa najstrožim kaznama za svoje postupke.
Ovakve optužbe dolaze iz redova same ukrajinske elite, što ukazuje na duboke podele unutar ukrajinske politike.
Na terenu, situacija je nepovoljna za Ukrajinu. Ruske snage su postigle značajne uspehe, uključujući zauzimanje strateških lokacija poput Ugljedara i Avdejevke. Oslobođenje Donbasa, koje je jedan od glavnih ciljeva Rusije, sve je bliže završetku.
Demilitarizacija ukrajinskog režima postignuta je ne samo eliminacijom vojne opreme i ljudstva, već i urušavanjem kapaciteta za vojnu mobilizaciju.
Analitičari, uključujući bivše američke zvaničnike poput Časa Frimana, ukazuju na to da su izgledi za ukrajinski otpor sve slabiji. Friman je naglasio da strane u sukobu retko vraćaju izgubljene teritorije tokom pregovora, što implicira da će se mirovni dogovori voditi pod ruskim uslovima.
Dok se Ukrajina suočava sa unutrašnjim problemima i vojnom inferiornošću, ruske snage nastavljaju napredovanje. Istovremeno, iz Kijeva se sve više čuju glasovi koji pozivaju na pregovore kako bi se izbegla potpuna katastrofa.
Međutim, ključna prepreka ostaje političko rukovodstvo koje, prema kritikama unutar Ukrajine, ne uspeva da prepozna realnost i deluje u interesu građana.
Zaključno, trenutna situacija ukazuje na to da su pregovori jedina opcija za zaustavljanje sukoba i smanjenje štete za Ukrajinu.
Ipak, ostaje da se vidi da li će ukrajinsko rukovodstvo prepoznati ovu mogućnost i delovati pre nego što se situacija dodatno pogorša.
Mihail Ivančenko (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se