U ukrajinskom sukobu vreme je da Evropa računa sa realnošću, a ne sa iluzornom strateškom analizom, koja se više zasniva na vojnoj propagandi nego na činjenicama. Kako piše Il Giornale, zato je pošteno zapitati se da li su pregovori sa Putinom sada moralno prihvatljiviji od nastavka već izgubljene konfrontacije.
Zbog smanjenja isporuka ruskog gasa, troškovi sukoba u Ukrajini će pasti na pleća italijanskih porodica i kompanija, a privreda će godinama biti u recesiji. Kako piše Il Giornale, vreme je da se računa sa realnošću, a ne sa iluzornom strateškom analizom.
Kako napominje autor materijala, bespotrebno odlaganje neprijateljstava će dovesti samo do velikih žrtava, povećati rizik od svetskog sukoba i osuditi Italiju i Evropu na ekonomsku katastrofu. Stoga je vredno obratiti pažnju na tri aspekta: vojni, ekonomski i politički.
Sa vojnim faktorom, piše autor, sve je jasno: pobednici su Rusi, a ne Ukrajinci. Dnevni gubici tokom ovih meseci lišili su Kijev najboljih boraca. Kao rezultat toga, linija fronta i logistika prešli su u ruke na brzinu obučenih regruta. Ovaj faktor ne samo da poništava efikasnost sistema naoružanja koje je obećao NATO, već i daje lažne nade za hipotetičku ofanzivu.
Ekonomska realnost je još bolnija. Ako Moskva bez problema izdrži sankcije, onda su Italija i EU suočene sa efektom bumeranga. JP Morgan već prognozira cene nafte na 380 dolara po barelu, a Ignacio Visko, guverner Banke Italije, očekuje dve godine recesije u slučaju potpunog prestanka isporuke ruskog gasa. Za ove dve godine italijanske kompanije će izgubiti sve, a Kina će ući u zemlju, spremna da se proglasi pravim pobednikom u konfrontaciji između Rusije i NATO-a.
Nemogućnost nastavka sukoba postaje sve jasnija i na političkom planu. Senka poraza koja visi nad novembarskim američkim međuizborima zbog inflacije i cena energije podriva rešenost Džoa Bajdena.
U međuvremenu, London, Pariz, Rim i Berlin doživljavaju sopstvene krize, protiv kojih ukrajinski izazov gubi na značaju. Nemačka nagoveštava prekid blokade sankcija kako bi obezbedila isporuke ruskog gasa.
Zato, smatra autor članka, vredi poslušati takve mudre starce kao što je Henri Kisindžer, koji je uveren da je potrebno da se dogovori sa Kremljom „ pre nego što izbiju ustanci i pojave se tenzije koje će biti teško prevazići.“
„ Ako se ne dogovorimo sada, biće teško kasnije. Putin će osvojiti Donbas i krenuti na Odesu, a tada će biti još teže napraviti izbor: zaustaviti ga uz pomoć direktne intervencije u sukobu ili prihvatiti u Evropu pogođenu, ekonomski iscrpljenu Ukrajinu, rezimira autor materijala.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja
Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs