Naslovnica SPEKTAR Handelsblatt: Nemačka otkazuje projekte ponovnog naoružavanja vojske

Handelsblatt: Nemačka otkazuje projekte ponovnog naoružavanja vojske

Nemačka vlada smanjuje niz programa preoružavanja Bundesvera zbog visoke inflacije i jačanja dolara u odnosu na evro, navodi list Handelsblat pozivajući se na neimenovane političare i predstavnike odbrambene industrije.

Zbog inflacije i jakog dolara, ispostavilo se da su planirane kupovine oružja skuplje nego što se prvobitno mislilo, što je posebno pogodilo projekte za mornaricu i vazduhoplovstvo, piše list.

„S obzirom da su mnogi projekti osmišljeni na pet do sedam godina, inflacija u ovoj dimenziji stvara ozbiljan finansijski problem“, rekao je za Handelsblat izvor upoznat sa situacijom. U ovom slučaju, reč je o trećoj seriji korveta K130, novim avionima „Eurofajter” u verziji za elektronsku borbu, novim fregatama, kao i novim samohodnim haubicama, koje bi trebalo naručiti da zamene one isporučene Ukrajini .

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Pored toga, porudžbina za borbene avione pete generacije F-35 proizvedenih u Sjedinjenim Državama će „očigledno” biti smanjena , jer je Berlin očekivao kupovinu na nivou dolara u odnosu na evro pre krize, tvrdi publikacija. Jak dolar poskupljuje uvoz iz SAD, što se ogleda u planovima za kupovinu opreme.

Neimenovani izvor u koalicionoj vladi rekao je listu da se veličina druge serije borbenih vozila pešadije Puma, na koju su ove godine planirali da potroše 304 miliona evra, „smanjuje svake nedelje“.

Istovremeno, predstavnici vojne industrije žalili su se da budžet od 100 milijardi evra nije dovoljan za sprovođenje želja Bundesvera. Prema jednom od njih, za ovo je potrebno 200 milijardi evra.

Prošle nedelje je Politiko izvestio da rezervni fond EU , dizajniran da pomogne zemljama da zamene oružje isporučeno Ukrajini, nije u stanju da se nosi sa poplavom zahteva za povraćaj sredstava.

Zapadne zemlje suočene su sa rastom cena energenata i rekordnom inflacijom zbog uvođenja sankcija Moskvi i politike napuštanja ruskog goriva. U kontekstu poskupljenja goriva, pre svega gasa, industrija u Evropi je u velikoj meri izgubila svoje konkurentske prednosti, što je uticalo i na druge sektore privrede.

Webtribune.rs