Poštovani gospodine Predsedniče,
Razlog zbog kog Vam se obraćamo je duboka zahvalnost zbog Vašeg prijateljskog odnosa prema Srbiji i suštinskog razumevanja za značaj srpsko-ruske saradnje. Još od vremena cara Nikolaja II, Srbija nije imala toliku naklonost Rusije, koliku ima sada.
Ruska Federacija čini sve da ojača odnose sa Srbijom na svim poljima i pomogne joj u očuvanju državnih i nacionalnih interesa.
Ključna saradnja Srbije i Rusije na polju ekonomije i energetike, ostvarena je u periodu od 2001. godine do 2011. godine kroz proces privatizacije, kada je Rusija postala partner srpskim firmama. Na osnovu potpisanog energetskog sporazuma između Srbije i Rusije iz 2008. godine, naše dve zemlje su potvrdile opredeljenje da strateški sarađuju. Kroz privatizaciju Beopetrola i Naftne industrije Srbije, Ruska Federacija je obezbedila uticaj u oblasti energetike, ne samo u Srbiji već i širem regionu Balkana.
Za jedan od najznačajnijih projekata na polju humanitarne saradnje naše dve zemlje, smatramo dogovor o saradnji u reagovanju na vanredne situacije, koji je potpisan 2009. godine i na osnovu koga je otvoren Srpsko-rusko humanitarni centar u Nišu. Ovaj humanitarni centar je imao veliku ulogu u spašavanju ljudskih života prilikom poplava koje su zadesile Srbiju 2014. godine. Srpsko-ruski humanitarni centar ima potencijal da postane najznačajniji humanitarni centar na Balkanu, odnosno da svoje aktivnosti proširi na čitav region.
Rusija je velikodušno pomogla završetak izgradnje hrama Svetog Save na Vračaru i time otvorila novo poglavlje duhovnog jedinstva pravoslavnog ruskog i srpskog naroda.
Gori na ruskim granicama – Šta će Moskva učiniti?https://t.co/CJvrcBTumU
— Webtribune.rs (@WebtribuneRs) October 15, 2020
Završetak izgradnje hrama Svetog Save je od velikog značaja za Srbiju, kojoj je više nego ikada potrebno da pamti svoje istorijsko nasleđe i da se osloni na temelje svoje državnosti i nacionalnog dostojanstva.
Rusija je u mnogim istorijskim trenucima bila jedini oslonac srpskoj državi i jedina uzdanica našem narodu. To je tako i danas kada je srpski narod suočen sa rezultatima dugogodišnjeg nasilničkog odvajanja Kosova i Metohije od ostatka Srbije. Veoma smo zahvalni Ruskoj Federaciji na principijelnom stavu da kosovsko pitanje može da se rešava isključivo u skladu sa međunarodnim pravom, odnosno Rezolucijom 1244 i Ustavom Republike Srbije. Time Rusija, štiteći međunarodno pravo i svetski poredak, štiti i teritorijalni integritet Republike Srbije.
Sa žalošću moramo da konstatujemo da Srbija ne ulaže napore da očuva svoj teritorijalni integritet, odnosno Kosovo i Metohiju u svom sastavu.
Kao potvrdu ovoj tvrdnji navešćemo da je državno rukovodstvo Srbije 2013. godine potpisalo štetni Briselski sporazum kojim su ugašene institucije države Srbije na teritoriji Kosova i Metohije i postavljena klasična granica između Kosova i Metohije i ostatka Srbije. Da za osam godina vlasti, vladajući režim ni jednom nije postavio pred međunarodnu zajednicu pitanje povratka preko 200 hiljada proteranih Srba kao i povratka srpskih bezbednosnih snaga na Kosovo i Metohiju, što je predviđeno Rezolucijom 1244. Da rukovodstvo Srbije ni jednom nije tražilo od međunarodne zajednice da reaguje povodom formiranja vojske Kosova, što je protivno međunarodnom pravu i Ustavu Republike Srbije.
Konačno, da državni vrh Srbije nije uputio poziv Ruskoj Federaciji da se uključi u pregovore o Kosovu i Metohiji i svojim autoritetom pomogne da se ovo pitanje reši u skladu sa interesima naše države, a ne u skladu sa interesima albanskih separatista.
Umesto toga,
predsednik Srbije je uključio Ameriku u proces rešavanja kosovskog pitanja, koja je glavni kreator i pokrovitelj nezavisnog Kosova.
Potpisivanjem tzv. Sporazuma o ekonomskoj saradnji Srbije i Kosova, predsednik Aleksandar Vučić se saglasio sa tim da Srbija odustane od kampanje za povlačenje priznanja lažne države Kosovo, nakon što su mnoge države to već učinile.
Pored toga predsednik Vučić je potpuno odustao od suvereniteta Srbije i dozvolio direktno uplitanje SAD u mnoga unutrašnja pitanja naše zemlje, uključujući i energetsku saradnju Srbije i Rusije.
Smatramo da državno rukovodstvo Srbije zloupotrebljava vekovne srpsko-ruske odnose i koristi ih u dnevno-političke markentiške svrhe, razvijajući istovremeno stratešku saradnju sa evroatlantskim strukturama.
U prilog tome osvrnućemo se na činjenicu da Rusko-srpski humanitarni centar u Nišu nije dobio diplomatski status i pored obećanja srpskog rukovodstva da će ga dobiti, da ruske firme u poslednjih osam godina nisu mogle da pobede ni na jednom tenderu u Srbiji i da rukovodstvo Srbije osim praznih obećanja nije učinilo ni jedan konkretan korak u daljem strateškom produbljivanju srpsko-ruske saradnje.
Zbog toga Vas molimo da predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću oduzmete orden Aleksandra Nevskog koji ste mu dodelili prošle godine, jer smatamo da on ne zaslužuje da nosi tako visoko odlikovanje.
Aleksandar Nevski se borio za nezavisnost svoje zemlje protiv stranih osvajača i istakao se svojim herojstvom, dok se predsednik Srbije ističe sasvim suprotnim karakteristikama.
Aleksandar Nevski je u mongolskoj Zlatnoj hordi hrabro ispovedio Hrista, kao Njegov istinski vojnik, a Aleksandar Vučić je u Srbiji urušio hrišćanske vrednosti života, pa i samu porodicu, kukavički služeći zapadnjačkom globalizmu i odričući se Hrista.
U Beogradu, 16. oktobra 2020. godine
Potpisnici iz Srbije, Republike Srpske i Crne Gore:
Nebojša Vukanović, narodni poslanik-Parlament Republike Srpske
Nemanja Vučković, omladinski aktivista i student prava
Vencislav Grozdanović, magistar biohemije
profesor dr Ljubiša Dabić
profesor dr Vladimir Dimitrijević
Dejan Petar Zlatanović, urednik portala Srbin.info
dr Marko Jakšić, narodni poslanik u nekoliko saziva
Marija Janjušević, narodni poslanik 11. saziva
profesor dr Mitar Kovač
Svetlana Maksović, pravnik
primarijus dr Dragan Marinković, neuropshijatar
Mihailo Medenica, novinar
profesor dr Dejan Mirović
protojerej Jovan Plamenac
Predrag Popović, novinar
Miodrag Rakićević, dipl.inž.arh.
Ljubomir Stefanović, urednik Slavija info TV
Aleksandar Tanasković, diplomirani ekonomista
Teša Tešanović, novinar Balkan info TV
mr Dragana Trifković, direktor Centra za geostrateške studije
profesor dr Zoran Čvorović
primarijus hirurg dr Zoran Šarac
(NSPM)