Naslovnica U FOKUSU Fridrih Merc izabran za kancelara iz drugog pokušaja – glasanje otkrilo pukotine...

Fridrih Merc izabran za kancelara iz drugog pokušaja – glasanje otkrilo pukotine u koaliciji

Fridrih Merc, lider Hrišćansko-demokratske unije (CDU), postao je novi savezni kancelar Nemačke, ali ne bez trzavica – izabran je tek u drugom krugu glasanja u Bundestagu.

Taj podatak, sam po sebi neuobičajen za nemačku političku scenu, bacio je dodatno svetlo na slabosti nove koalicije i izazvao zabrinutost u javnosti i medijima, kako u zemlji, tako i van nje.

U ponovljenom glasanju Merc je dobio 325 glasova, dok je 289 poslanika bilo protiv, a jedan je bio uzdržan. Time je prešao potrebni prag od 316 glasova, ali u ne tako ubedljivoj atmosferi. Prema najavi, Merc će zakletvu položiti večeras u 18.15 časova.

Upravo to što nije uspeo da bude izglasan u prvom krugu izazvalo je pravi politički potres. Jutros je, podsetimo, za Merca glasalo svega 310 poslanika, protiv je bilo 307, dok su troje ostali uzdržani.

To nije bilo dovoljno. A nije ni bilo očekivano – s obzirom na to da CDU i Socijaldemokratska partija (SDP) zajedno imaju 328 mandata, što je 12 više od potrebne većine.

Taj neuspeh u prvom krugu mnogi su u Nemačkoj doživeli kao šamar koalicionoj disciplini. Merc je danima tvrdio da ima zaključen koalicioni sporazum i najavljivao sigurnu podršku. Međutim, brojke su rekle drugačije. Jasno je da je neko iz njegove većine rekao „ne“. Ili bar „još ne“.

Strani mediji su ovo jutro okarakterisali kao fijasko i sramotu za CDU – retko se dešava da kandidat za kancelara ne prođe iz prve, posebno kada već na papiru ima većinu. U političkim krugovima se već šuška da bi ovakav početak mogao biti uvod u nestabilan mandat.

Analitičari upozoravaju da će Merc, iako formalno izabran, morati da uloži dodatni napor da konsoliduje redove i potvrdi autoritet. Njegov start u ulozi kancelara dolazi u momentu kada Nemačka balansira između unutrašnjih izazova i spoljnopolitičkih pritisaka, a svaki znak slabosti odjekuje i izvan granica zemlje.

U svakom slučaju, jedno je sigurno – novi kancelar nije krenuo laganim putem. Glasanje iz drugog puta nije samo tehnički detalj. To je politička poruka. A kome je ta poruka namenjena i kako će je Merc protumačiti, ostaje da se vidi.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social