Zapadni zvaničnici potvrdili su za Foreign Policy da sada imaju čvrste dokaze, da su ruske oružane snage prebacile nekoliko jedinica opremljenih taktičko-nuklearnim oružjem sa svoje zapadne granice na teritoriju Belorusije, i to kako se navodi, u trenutku dok ruski predsednik Vladimir Putin najavljuje upotrebu nuklearnog oružja.
Foreign Policy navodi da Putinov potez ima za cilj da se pojača pritisak na istočno krilo NATO-a, kao i da se zveckanjem uplaši Zapad da smanji svoju podršku Ukrajini.
Arvidas Anusauskas, litvanski ministar odbrane, bio je prvi najviši zvaničnik u NATO savezu koji je potvrdio vest o raspoređivanju taktičkog nukelarnog oružja. On je upozorio da su rizici od neaktivnosti Zapada visoki, navodeći kao razlog slab odgovor Zapada da Rusija prebaci više nuklearnog oružja na Kalinjingradsko poluostrvo, koje sa obe strane graniči sa Poljskom i Litvanijom.
„Želeli bismo da vidimo oštriji odgovor na to“, rekao je Anusauskas. „Ako Rusi približe nuklearno oružje nama, moramo i mi da se pomerimo.
Najviši američki zvaničnici veruju da je Putin izneo mogućnost upotrebe taktičkog nuklearnog oružja ograničenog prinosa 2022. godine, dok se suočavao sa pobedama Ukrajine i značajnim neuspesima na bojnom polju pre nego što je sukob ušao u ćorsokak sledeće godine.
Zapadni obaveštajni zvaničnici i istražitelji proveli su mesece prateći status ruskog raspoređivanja u Belorusiji, što je sam Putin predstavio kao upozorenje Zapadu.
Kretanje oružja u Belorusiju označava jednu od najzapadnijih tačaka raspoređivanja atomskog arsenala Kremlja.
„Rusi mogu da dosegnu bilo koje mesto u NATO-u sa nuklearnim projektilima sa onim što imaju na sopstvenoj teritoriji“, rekla je Rouz Gotemoler, bivša glavna izaslanica SAD za kontrolu naoružanja i zamenica generalnog sekretara NATO-a.
Hano Pevkur, estonski ministar odbrane, rekao je za Foreign Policy.
„Zbog toga je svaka diskusija o „Isuse, imamo nuklearno oružje u Belorusiji, pogledajte šta se dešava.“
U novoj nepoverljivoj proceni američke obaveštajne zajednice objavljenoj ove nedelje zaključeno je da Rusija verovatno ne želi da ulazi u direktan vojni sukob sa NATO-om, ali je utvrđeno da će se Kremlj više oslanjati na nuklearno oružje kako bi odvratio Sjedinjene Države i alijansu kao obnavlja svoje kopnene snage.
Veruje se da Kremlj ima inventar od skoro 6.000 nuklearnih bojevih glava, uključujući one sa mnogo manjim učinkom, poznate kao „taktičko“ ili nuklearno oružje na bojnom polju, i nuklearne bojeve glave sa mnogo većim, takozvanim „strateškim“ prinosima.
Vašingtonu i Moskvi sada je ostao samo jedan sporazum o kontroli nuklearnog naoružanja, novi sporazum START, koji je Kremlj jednostrano suspendovao prošle godine.
Sporazum ograničava broj raspoređenih bojevih glava, projektila, bombardera i lansera strateških nuklearnih raketa koje obe strane mogu imati, ali se ne odnosi na novo oružje koje je Rusija gradila poslednjih godina. (Pentagon procenjuje da Rusija ima 2.000 nestrateškog nuklearnog oružja koje ugovor ne pokriva.)
Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko, koga većina zapadnih zvaničnika smatra „pijunom Kremlja“, rekao je u decembru da je Rusija završila isporuke nuklearnog oružja njegovoj zemlji; međutim, do sada zapadni zvaničnici nisu potvrdili da je raspoređivanje završeno.
Lukašenko je rekao da je taj potez pokušaj da se odvrati agresija od Poljske, članice NATO-a na zapadnoj granici Belorusije koja je 2023. godine potrošila oko 4 procenta BDP-a na odbranu. Iako Belorusija ne kontroliše ruske bojeve glave na svom tlu, zemlja je napisala nova vojna doktrina koja naglašava upotrebu taktičkog nuklearnog oružja kako bi se strani napadači držali podalje.
Rusija je već poslala rakete Iskander, koje su nuklearne sposobne, u Belorusiji do kraja 2022. Belorusija je takođe postala dom za oko 2.500 do 4.000 pripadnika ruskih paravojnih snaga poznatih kao Vagner grupa, prema procenama estonskih obaveštajnih službi, mnogi od njih stacionirani u staroj sovjetskoj raketnoj bazi koja je udaljena oko 80 km od Minska.
Do oktobra 2023., visoki litvanski diplomata i drugi zapadni zvaničnici nagovestili su Foreign Policy da je Rusija izgradila posebne skladišne objekte i železničke sisteme u Belorusiji za potencijalno smeštaj nuklearnog arsenala. Rusija je takođe počela da obučava pilote u Belorusiji da koriste avione sposobne da raspoređuju nuklearno oružje.
Analitičari otvorenog koda fokusirali su se na dve određene lokacije u Belorusiji. U gradu Asipoviči, u blizini ruske baze za rakete Iskander, zvaničnici su u proteklih godinu i po dana izgradili četvoroslojnu sigurnosnu ogradu i garnizonske garaže za skladištenje potencijalnih lansera i bojevih glava, rekao je Hans Kristensen, direktor nuklearnog sektora. informacioni projekat u Federaciji američkih naučnika.
U severoistočnom uglu Belorusije, u gradu Prudok, Rusija je izgradila bunker i veliku garažu u blizini železničkog ulaza.
„Mislim da je ono što rade umesto toga više da vežbaju svoje sposobnosti za nepredviđene slučajeve kako bi ih stavili tamo ako im je potrebno“, rekao je Kristensen.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se