Naslovnica U FOKUSU Evropski plan: Priznati granice i zastavu tzv. Kosova

Evropski plan: Priznati granice i zastavu tzv. Kosova

Prva verzija Šolcovog i Makronovog plana direktno se kosi s ključnim srpskim interesima, pišu „Večernje novosti“

U Evropskom planu za Kosovo i Metohiju, koji podržavaju Francuska i Nemačka, ne pominje se stolica u Ujedinjenim nacijama za Prištinu i međusobno priznavanje, ali ako Beograd stavi paraf na predloženi tekst, suštinski će priznati da je južna srpska pokrajina zasebna država!, pišu „Večernje novosti“.

To proizlazi iz dokumenta u koji je Radio Slobodna Evropa (RSE) imao uvid, i za koji tvrdi da je reč o prvoj verziji plana koje su strane dobile tokom leta, a koji je u javnosti poznat kao francusko-nemački predlog za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.

Ključni elementi ovog teksta su: jednaka prava Srbije i Kosova, poštovanje teritorijalnog integriteta i nepovredivost granica, kao i priznavanje državnih simbola. Eksplicitno se kaže da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

Planom se pokušava uvođenje novih pregovora o posebnom aranžmanu za srpsku manjinu na KiM, iako je Zajednica srpskih opština ugovorena i garantovana Briselskim sporazumom potpisanim pre skoro deceniju.

Predlog kojim raspolažu strane ima deset tačaka i smatra se načelnim dogovorom koji će otvoriti put za nastavak dijaloga.

„Obe strane će međusobno priznati svoje odgovarajuće dokumente i nacionalne simbole uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate“, stoji u predlogu.
Predlagači su se setili i Povelje UN, premda ona nije važila kada je tzv. Kosovo protivno međunarodnim sporazumima i mimo odluke Saveta bezbednosti proglasilo nezavisnost. Tako se u tekstu navodi „da će se obe strane rukovoditi ciljevima i principima postavljenim u Povelji UN, posebno onim o suverenoj ravnopravnosti svih država“.

Predlogom se predviđa i razmena stalnih misija, koje će biti osnovane u sedištu srpske, odnosno „kosovske“ vlade. Trenutno Beograd i Priština imaju svoje oficire za vezu u skladu s dogovorom koje su strane postigle u maju 2013, a kancelarije za vezu su prema tom sporazumu locirane u prostorijama delegacije EU.

Inače, na marginama samita EU – Zapadni Balkan šef evropske diplomatije Žozep Borelj potvrdio je da su tzv. Kosovo i Srbija dobile ažuriranu verziju predloga. Izvori RSE rekli su da iako nova verzija sadrži promene, one nisu suštinske, te da ključni elementi iz načelnog plana ostaju isti. I predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je da plan u delovima koji su suštinski važni za Srbiju nije poboljšan.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte

(novosti.rs)