Naslovnica SPEKTAR Evropski mediji o uspehu Rusije u odbijanju ukrajinske kontraofanzive

Evropski mediji o uspehu Rusije u odbijanju ukrajinske kontraofanzive

       

Evropski mediji, objašnjavajući slabe rezultate ukrajinske kontraofanzive, konstatuju efikasnost odbrambenih linija koje su izgradile ruske oružane snage, kao i uspešnost upotrebe avijacije i elektronskog ratovanja.

„Od početka je bilo jasno da će se ukrajinska kontraofanziva odvijati drugačije od prošlojesenjeg blickriga. Ovog puta, Rusi su imali mesece da se pripreme i dubinski izgrade slojevita utvrđenja“, piše švajcarski onlajn medij „Watson“.

Isto je izjavio u etru mađarskog „Inforadija“ i načelnik Odeljenja za vojnu i nacionalnu bezbednost Mađarskog nacionalnog univerziteta, pukovnik Ištvan Rešperger. Ekspert je napomenuo, da ne očekuje „domino efekat“ čak ni u slučaju uspešne ofanzive ukrajinske strane i predvideo njen gubitak od 25-50 odsto.

Otvorite Telegram da bez cenzure primate izbor naših najboljih vesti

Zapadna štampa je krajem decembra pisala o dobro izgrađenoj odbrani ruskih trupa, spremnih da odbiju ukrajinske napade. Britanski list „Fajnenšel tajms“ posebno je u vezi s tim primetio rad generala Sergeja Surovikina, koji je prema pisanju publikacije, uspeo da ojača liniju fronta.

List je pisao, da jače odbrambene pozicije koje je stvorio Surovikin, smanjuju šanse za uspeh ruske kontraofanzive, koja bi imala za cilj da preseče kopneni koridor duž obale Azovskog mora, povezujući Krim sa Donbasom i drugim regionima Rusije.

[adsenseyu1]

Rusija je nedavno napravila veliki napredak u elektronskom ratovanju, što joj omogućava da brani svoje baze i brodove od napada bespilotnim letelicama, a takođe je razvila sopstvenu tehnologiju proizvodnje dronova, rekao je Rešperger.

Nova taktika

O novinama u dejstvima ruskih trupa govori i švajcarska televizijska i radio kuća „RTS“.

„Rusko vazduhoplovstvo je prilagodilo svoju taktiku, da može da napadne ukrajinske snage bez rizika od gubitka aviona. Rusija više koristi „klizne“ bombe, koje omogućavaju avionima da ispuste bojevu glavu i ciljaju je na udaljenosti do 50 kilometara, izbegavajući protivvazdušni sistem neprijatelja“, navodi se u saopštenju.

Ruske trupe su takođe uspele da značajno unaprede svoju koordinaciju u vezi sa artiljerijskom i vazdušnom podrškom, primećuje se. Pored toga, skreće se pažnja na efikasno korišćenje helikoptera. O dejstvima ruske avijacije piše i italijanski list „Korijere dela sera“.

„Prema mnogim izveštajima, helikopteri Ka-52 su sa udaljenosti od osam kilometara gađali brojna oklopna vozila laserskim navođenim projektilima „Вихрь-1“. Oni rade na maloj visini, deluju i noću, koriste teren da se sakriju iza brda ili šume, a zatim „iskoče“ da otvore vatru“, navodi se u članku.

Hodajući ka najgorem

Italijanski list „Il Fatto Kuotidiano“, ocenjujući tok kontraofanzive Oružanih snaga Ukrajine, napominje, da početna faza kontraofanzive „ništa nije razjasnila i izazvala je mnogo zbunjenosti“, jer nekoliko pravaca napada na frontu od 800 kilometara „ne dozvoljavaju da razumemo mnogo o razmerama cele operacije“.

Izdanje je navelo izjave predstavnika američke vojne komande, koji su priznali, da su „sa svakim korakom napred ukrajinski vojnici sve više izloženi ruskoj vatrenoj moći“. U članku se postavlja hipoteza da nakon zauzimanja malih područja izvan dometa ruske vatre, „ukrajinska ofanziva ide peške i ide ka najgorem“.

Ne potcenjujte Ruse

Pukovnik austrijskih oružanih snaga Markus Rajzner rekao je u intervjuu za nemački novinski portal „T-Online“, da je tajna uspeha odbrane ruske vojske, koju „mnogi analitičari nisu očekivali od Rusa“, ​​povezana sa dobrim priprema i korišćenjem svih raspoloživih veština – razmeštanje ruskog ratnog vazduhoplovstva, pre svega borbenih helikoptera, ali i stvaranje elektromagnetnih smetnji.

Pored toga, Rajzner je napomenuo, da je rukovodstvo ruske vojske, po zapadnom principu mobilne odbrane, poslednjih meseci stvorilo manje formacije, na primer, u vidu vodova opremljenih protivoklopnim vođenim raketama u kombinaciji sa artiljerijom. „Rusi su to uradili veoma inteligentno“, rekao je Rajzner.

Prema njegovim rečima, uvek je isticao da ne treba „potcenjivati Ruse”. Iz Rajznerove tačke gledišta, ismevanje Rusa je potpuno besmisleno i kontraproduktivno, pošto to nije tačno.

Ukrajinska kontraofanziva na južnodonjeckom, zaporoškom i artjomovskom pravcu počela je 4. juna, glavnim udarom Oružanih snaga Ukrajine, koncentrisanim na zaporoški sektor fronta.

Kijev je bacio u borbu brigade obučene od strane stručnjaka NATO-a i naoružane zapadnom opremom. Ruski predsednik Vladimir Putin je na sastanku sa vojnim komandantima 13. juna rekao, da ukrajinske trupe trpe velike gubitke tokom ofanzive, i da nisu bile uspešne ni u jednom pravcu.

Putin je u četvrtak na operativnom sastanku sa članovima Saveta bezbednosti rekao, da rezerva Oružanih snaga Ukrajine nije iscrpljena. Istovremeno, prema njegovim rečima, Rusija zna da će neprijatelj Ukrajini isporučiti dodatnu stranu opremu, ali mobilizaciona rezerva nije neograničena.

Kako je šefu države izvestio ministar odbrane Sergej Šojgu, ukrajinske trupe su smanjile svoju aktivnost i pregrupisavaju se, i dalje imaju snage za ofanzivu, uprkos pretrpljenim gubicima, i dodao da ono što je Zapad isporučio Kijevu, i što će biti isporučeno, neće bitno uticati na tok „specijalne operacije“.

[adsenseyu4]

Dan ranije, predsednik Rusije je rekao, da Ukrajina strahuje od borbenih gubitaka u budućnosti, što bi moglo da dovede do gubitka ne samo potencijala, već i ukupne borbene sposobnosti vojske.

On je dodao, da ukrajinske trupe trpe ozbiljne gubitke u ljudstvu i opremi, i da je sada zatišje. Neprijatelj je angažovan u tome, što kombinuje nove jedinice od onih koji su pretrpeli gubitke, angažovan je na obnavljanju borbene sposobnosti.

Webtribune.rs

Otvorite novu mrežu Truth Social bez cenzure
Pratite tokom 24 sata bez cenzure naše najbolje vesti samo na Vkontakte