Naslovnica SPEKTAR Evropa će ostati bez šuma: Ubrzana seča za ogrev zbog energetske krize

Evropa će ostati bez šuma: Ubrzana seča za ogrev zbog energetske krize

Posle odbijanja ruskog gasa, Evropa može da ostane potpuno bez šuma, koje Evropljani ubrzano seku za ogrev. Ovo se navodi u članku Politiko „Energetska kriza znači ‘veoma mračnu zimu’ za evropske šume.

Suočene sa rastućim cenama energije i potencijalnim nestancima struje, mnoge vlade EU popuštaju pravila seče i ohrabruju ljude da spaljuju drva kako bi svoje domove zagrejali, piše Politiko, preteći katastrofom za ionako krhke šume u Evropi.

Organizacije civilnog društva i naučnici upozoravaju da bi potrošnja veće količine drva za potpalu mogla dovesti do uništavanja ugroženih šuma i povećanja nelegalne seče.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Katalin Rodiks iz mađarskog Grinpisa napominje da je seča zaštićenih šuma radi energetske bezbednosti „ludo” i „veoma, veoma destruktivno”.

Sada neke od najšumovitijih evropskih zemalja dozvoljavaju veću seču kako bi ublažile udar energetske krize i podstiču sagorevanje drveta kako bi se sačuvali oskudni resursi poput gasa, čak i na račun očuvanja šuma, kaže ona.

„Značajna količina ogrevnog drveta biće spaljena u Evropi ove godine “, kaže Martin Pidžon , aktivista za šume i klimu.
Šumu čeka „veoma, veoma mračna zima“, rekao je on.

U članku se navodi da je problem posebno akutan u centralnoj i istočnoj Evropi. U Rumuniji, gde više od polovine stanovništva već greje svoje domove na drva, vlada je uvela gornju granicu cene drveta kako bi smanjila račune za struju što bi moglo dovesti do povećanja nelegalne seče.

Slovačka je već zabeležila porast nelegalne seče i krađe drveta tokom leta. Mađarska, koja je u velikoj meri zavisna od ruskog gasa, ukinula je u avgustu zakone koji štite zaštićene šume od seče.

Letonija je dozvolila seču mladog drveća. Estonska vlada se do sada opirala pozivima industrijalaca da povećaju seču. U Poljskoj mnogi ljudi seku drveće da bi dobili dovoljno ogrevnog drveta za zimu.

De fakto lider zemlje Jaroslav Kačinjski prošlog meseca je pozvao ljude da „zapale skoro sve osim guma i drugih sličnih štetnih stvari, naravno“ kako bi se zagrejali usred nadolazeće nestašice uglja koja bi mogla da utiče na oko 2 miliona domaćinstava.

Nevladine organizacije ističu da pomahnitala seča ne samo da dovodi do proređivanja šuma, već ozbiljno utiče i na zagađenje životne sredine. Jer ako se drvo sagori nedugo nakon testerisanja, ono i dalje sadrži dosta vlage i oslobađa više toksičnih čestica, naglašava Politiko.

Webtribune.rs