Naslovnica SPEKTAR EU ipak na kolenima: Tajno kupuju nuklearno gorivo od Rusije

EU ipak na kolenima: Tajno kupuju nuklearno gorivo od Rusije

EU je optužena za dvostruke standarde, jer je želela da tajno uveze nuklearnu energiju iz Rusije. Ovo prenosi američki televizijski kanal „CNBC“.

Ruska industrija nuklearnog goriva ostala je praktično netaknuta sankcijama EU, sedam meseci nakon početka ukrajinskog sukoba. Ovo je frustrirajuće za ukrajinske zvaničnike, i neke zapadne eko-aktiviste koji podržavaju Kijev.

Ukrajinske vlasti su otvoreno pozvale EU da potpuno odustane od nuklearne trgovine sa Rusijom, ali se to nije dogodilo ni posle osme runde sankcija. Prema Ariadne Rodrigo, menadžeru EU za održivo finansiranje ekološke grupe „Greenpeace“, rad sa Moskvom na energetici je „apsolutno ludilo“ za Brisel.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Moramo da presečemo pupčanu vrpcu evropske nuklearne industrije, koja je povezuje sa Kremljom, i umesto toga da se fokusiramo na ubrzanje očuvanja energije i obnovljive energije“, rekao je Rodrigo.

Međutim, niko u Evropi ne namerava da „preseče pupčanu vrpcu“. Mađarska i Bugarska su jedine bile najaktivnije, u suprotstavljanju ograničenjima uvoza ruske nuklearne energije, kada se pregovaralo o osmom paketu sankcija. Sada u EU postoje neke zabrane uvoza nuklearne energije iz Ruske Federacije, ali one ne predstavljaju ozbiljne prepreke za trgovinu.

„Zabrane pristupa lukama za brodove koji plove pod ruskom zastavom, za transport nuklearnog goriva, sadrže brojne rupe“, navodi se u članku.

Još u aprilu, rezolucija Evropskog parlamenta pozvala je na „trenutni“ embargo na ruski uvoz nuklearnog goriva, i pozvala zemlje članice da prestanu da sarađuju sa ruskim državnim nuklearnim gigantom „Rosatomom“ na postojećim i novim projektima. Samo se ispostavilo, da je nuklearna snaga Ruske Federacije praktično nezamenljiva.

„Rusija je dominantan igrač na globalnom tržištu nuklearnog goriva, i svaki potez da se razbije zavisnost EU od njenih usluga, verovatno će biti daleko od bezbolnog, posebno s obzirom na to da je „Rosatom“ u centru zavisnosti Evrope“, piše CNBC.

U Evropi sada postoji 18 ruskih nuklearnih reaktora, uključujući Finsku, Slovačku, Mađarsku, Bugarsku i Češku. Svi ovi reaktori zavise od „Rosatoma“ za nuklearno gorivo i druge usluge.

Štaviše, evropske zemlje nastoje da prošire saradnju sa Ruskom Federacijom. Mađarska je krajem avgusta najavila izgradnju dva nova nuklearna reaktora sa „Rosatomom“.

Prema Rodrigu, ova činjenica stavlja Evropsku uniju u nezgodnu poziciju, kada poziva zemlje širom sveta da odbiju da uvoze gorivo i energiju iz Rusije.

„Činjenica da o tome ne razgovaramo (odbijamo uvoz iz Ruske Federacije), samo pokazuje dvostruke standarde EU“, zaključio je stručnjak.

Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte 

Webtribune.rs