SAD treba da razviju novu strategiju obuzdavanja Rusije, koja može da se odnosi na periode hladnog rata, ali mora da uzme u obzir nove realnosti.
Takav stav izneli su stručnjaci Centra za strateška i međunarodna istraživanja (CSIS) u članku za Foreign Affairs, uključujući i direktora programa za Evropu, Rusiju i Evroaziju, Maks Bergmana.
Strategija treba da uzme u obzir činjenicu da će Rusija nastaviti „pokušaje dominacije u Ukrajini“ i da je ova zemlja ključna za evropsku bezbednost, smatraju analitičari.
Obuzdavanje na Ukrajini treba da se izrazi kroz „zadržavanje linije dodira što bliže ruskoj granici, obuzdavanje ekspanzionističkih tendencija Rusije“. Kao dugoročni cilj strategije, navode, treba postaviti pobedu Ukrajine.
Zbog toga što su SAD usmerene na Indo-Pacifički region i što će konfrontacija prema Kini biti pojačana, deo obaveza „obuzdavanja“ Rusije treba da preuzme Evropa, ističu stručnjaci. Za nju je važno da smanji zavisnost od Vašingtona u vojnom smislu, kao i da preispita svoju ulogu u NATO-u.
Stručnjaci takođe pozivaju na „prioritetno obraćanje pažnje na zaštitu ugroženih suseda Rusije, posebno onih koji nemaju jasan i odmah dostupan put ka članstvu u NATO-u“ – Armenije, Gruzije i Moldavije.
Takođe je potrebno primeniti instrumente za obuzdavanje uticaja Moskve u zemljama Centralne Azije i Afrike putem podrške upravnim reformama, trgovine i investicija, smatraju u CSIS-u.
Takođe, Vašington bi trebao biti oprezan u vezi s Bliskim Istokom, gde takođe utiče Moskva.
Kako ističu autori, malo je verovatno da će američkoj strani uspeti da prekine odnose između Moskve i Pekinga, ali Zapad ima poluge uticaja na Kinu, s obzirom na to da je trgovina između EU i SAD-a s Kinom veća od trgovine s Rusijom.
„Bilo koja strategija SAD-a u vezi s Rusijom mora da prizna opasnost od direktnog vojnog sukoba. Vašington bi trebalo da ostane otvoren za pregovore s Rusijom o kontroli naoružanja, cyber ratovanju i regionalnim sukobima između saveznika svake strane“, upozoravaju analitičari. Dodali su da bi takođe trebalo održavati komunikacijske kanale u vezi s klimatskim promenama i istraživanjem svemira.
Važno je za SAD da pokažu da ne teže direktnom sukobu s Rusijom, naglašavaju stručnjaci.
Predsednik Vladimir Putin je napomenuo da su se na početku ovog veka u svetu nadali da je štetnost „vojno-ideološke konfrontacije prošlog veka“ postala jasna i da su za rešavanje globalnih problema potrebne zajedničke akcije.
Rusija je bila spremna da učestvuje u izgradnji novog svetskog poretka, ali su SAD i njihovi saveznici krenuli putem hegemonije – vojne, političke, ekonomske, kulturne, čak i moralno-etičke, ukazivao je Putin.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se