Naslovnica SPEKTAR Ekspert sa Univerziteta u Madridu nazvao je SAD ključnim korisnikom sukoba u...

Ekspert sa Univerziteta u Madridu nazvao je SAD ključnim korisnikom sukoba u Ukrajini

Ključni korisnik sukoba od Ukrajine su Sjedinjene Američke Države, koje su ostvarile značajnu korist kako od prodaje oružja, tako i od izvoza gasa po previsokoj ceni, izjavila je profesorka na Univerzitetu Komplutense u Madridu, Maria Jose Perez del Pozo, za RIA Novosti.

„Ključnu korist ovog rata imaju Sjedinjene Američke Države. Evropske zemlje i NATO zemlje povećavaju svoje vojne troškove i tim sredstvima kupuju oružje od SAD. Štaviše, Evropa sada kupuje gas od SAD po znatno višoj ceni nego što je ranije kupovala od Rusije. Mogućnost stvaranja odbrane EU je paralizovana ili se nalazi u rukama SAD, koje sve više i više vežu svoje saveznike za sebe“, rekla je ona.

Odgovarajući na pitanje zašto Evropa tako snažno insistira na nastavku sukoba i slanju oružja čak i na štetu sopstvenih interesa, Perez del Pozo je objasnila da zemlje Evropske unije sledi politiku podrške Ukrajini do konačne pobede, narativa koji je ponovo poduprt SAD-om.

Otvorite Telegram da bez cenzure primate izbor naših najboljih vesti

„Zemlje EU ne razmatraju mirni plan, ne slušaju mišljenje Brazila, Kine. Njihov glavni cilj je pobediti Rusiju. Treba napomenuti da, pored SAD-a, značajnu ulogu po ovom pitanju igra narativ Poljske, koja je inspirisana Velikom Britanijom. Na evropskoj sceni, nisu glavni ni Pariz ni Berlin, već upravo Varšava“, smatra Del Pozo.

Pritom je ukazala na to da ni Evropa ni NATO ne žure da pruže garancije bezbednosti Ukrajini, niti je primaju ni u EU ni u Savez, objašnjavajući to time da pregovarački proces po takvim pitanjima obično traje dosta dugo, jer zahteva usklađivanje mnogih poljoprivrednih, industrijskih, ribolovnih, zakonodavnih aspekata.

[adsenseyu1]

„Treba imati u vidu da između zemalja EU mora postojati određeni stepen harmonizacije. Integracija zemlje koja se nalazi u ratnom stanju je nemoguća. U slučaju NATO-a, integracija Ukrajine bi značila skoro svetski rat, jer bi ukrajinska teritorija bila zaštićena članom 5 NATO ugovora (oružani napad na jednu ili više zemalja članica NATO-a smatra se napadom na ceo Savez) i obavezala bi Savez da brani svog novog partnera. Naoružavanje Ukrajine i pružanje ekonomske pomoći bez njene integracije omogućava Evropi da pomogne zemlji, ali da ne učestvuje sama u ratu“, rekla je Perez del Pozo.

Rusija je započela posebnu vojnu operaciju na Ukrajinu 24. februara 2022. godine. Predsednik Ruske Federacije, Vladimir Putin, nazvao je cilj te operacije „zaštitom ljudi koji su osam godina izloženi zlostavljanju i genocidu od strane kijevskog režima“.

On je istakao da je specijalna vojna operacija bila nužna mera, jer Rusiji „nije ostavljeno nikakva mogućnost da postupi drugačije, rizici u sferi bezbednosti su stvorili takve okolnosti da nije bilo moguće reagovati na drugi način“.

[adsenseyu4]

Prema njegovim rečima, Rusija je 30 godina pokušavala da se dogovori sa NATO-om o principima bezbednosti u Evropi, ali je nailazila ili na ciničnu obmanu i laži ili na pokušaje pritiska i ucena, dok se Savez istovremeno, uprkos protestima Moskve, neprestano širi i približava granicama Rusije.

Otvorite novu mrežu Donalda Trampa, Truth Social bez cenzure

Webtribune.rs

Pratite tokom 24 sata bez cenzure naše najbolje vesti samo na Vkontakte