Naslovnica SPEKTAR Ekspert: Ekonomsko oružje SAD palo pred vratima Rusije

Ekspert: Ekonomsko oružje SAD palo pred vratima Rusije

Od Davosa do Aspena, zvaničnici američkog ministarstva finansija hvale neviđene razmere i obim moćnog ekonomskog oružja- antiruskih sankcija, piše Džej Njuman, viši portfolio menadžer u kompaniji „Eliot menadžement“ u autorskom tekstu za „Njujork post“, navodeći da bi, trudeći se da obuzdaju Rusiju, SAD zapravo mogle da u opasnost dovedu i svoj dolar.

Njuman tako dodaje da se formiraju koalicije zemalja kako bi se iznašli načini da se izbegnu postojeće i zaštiti od budućih sankcija, a u njihovom fokusu je baš stvaranje alternativa dolaru kao podrazumevanoj svetskoj valuti.

Jer, ako možete da čuvate svoje rezerve u drugoj valuti ili ih pretvorite u fizička sredstva poput zlata ili robe, na pola ste puta do zone bezbednosti, navodi ovaj ekonomski stručnjak.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Iako hor stručnjaka i dalje insistira na tome da nema alternative dolaru, to je netačno. Dolar će dominirati sve dok služi interesima onih koji ga koriste. Jednom kada dolar počne da dovodi imovinu u opasnost, sigurno će se pojaviti alternativni alati za trgovinu. I već jesu. Udaljavanje od dolara bio bi veliki udarac međunarodnom položaju Amerike. Dani kada smo mogli da štampamo neograničene količine valute mogli bi da prođu, zajedno sa našom sposobnošću da jeftino kupujemo stranu robu“, piše ovaj ekonomista.

Ključni dokaz da je u toku nova „igra“ došao je, navodi on, sa Davosa prošlog meseca, kada je ministar finansija Saudijske Arabije, Mohamed Al-Jadaan, najavio da je – prvi put u 48 godina – najveći svetski proizvođač nafte otvoren za trgovanje u valutama koje nisu američki dolar.

Što je potpun zaokret u odnosu na dogovor koji je Ričard Nikson sklopio sa kraljem Fejsalom pre nekoliko decenija – da se samo dolari prihvataju kao plaćanje za naftu.

Jer, danas Kina uvozi 1,4 miliona barela nafte dnevno iz Saudijske Arabije (39 odsto više u odnosu na prošlu godinu), što je čini najvećim kupcem u Kraljevini. Zbog toga obe strane traže jeftinije alternative korišćenju dolara za svaku transakciju.

A osim što Saudijska Arabija beži od dolara, na samitu BRIKS-a 2022. u Pekingu, Vladimir Putin je najavio i planove za proširenje Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) i razvoj alternative za međunarodna plaćanja koristeći korpu valuta – kineskog RMB juana, ruskih rublja, indijskih rupija, brazilskih reala i južnoafričkih randa. Za referencu, ŠOS je najveća regionalna organizacija na svetu, koja predstavlja 40 odsto svetske populacije i 30odsto globalnog BDP-a.

Ali, nova valuta je samo deo slike koja prikazuje kako se svet suprotstavlja američkim sankcijama.

Kina je, recimo, pionir na novim berzama kako bi pomerila trgovinu robom sa zapadnih institucija kao što su problematična Londonska berza metala i njujorška merkantilna berza.

Čak su i Evropljani ušli u akciju da bi zaobišli sankcije SAD, stvarajući INSTEKS da bi se olakšale humanitarne transakcije sa Iranom koje nisu u dolarima, a koje nisu SVIFT. Rusija je takođe bila zainteresovana da učestvuje i prva transakcija je završena u martu 2020. kako bi se olakšala prodaja medicinske opreme Iranu za borbu protiv kovida.

Rusija i Iran takođe razvijaju stabilnu valutu sa zlatom, trgovci naftom već koriste dirham UAE za poravnanje trgovine naftom, a indijska rupija je konačno pozicionirana kao međunarodna valuta.

Uz to, iako kineski sistem prekograničnog međubankarskog plaćanja (CIPS) obrađuje samo 15.000 transakcija dnevno, on nezaustavljivo raste, a Rusija nudi sopstveni sistem za prenos finansijskih poruka kako bi omogućio korisnicima da zaobiđu SVIFT.

Čak se i švajcarska Banka za međunarodna poravnanja „Hitlerov bankar“ upušta u akciju, stvarajući liniju likvidnosti u za podršku centralnim bankama koje doprinose u vremenima krize. Do sada su se pretplatile centralne banke Čilea, Hong Konga, Indonezije, Malezije i Singapura.

[adsenseyu1]

„U 21. veku, vrednost valute, uključujući i dolar, postaće sve konkurentnija. Ako postoji manja potražnja za dolarima, vrednost dolara će opasti. Nije suvišno zamisliti da SAD doživljava dužničku krizu jer se niko ne pojavljuje da kupi njene obveznice. Američki dolar će postati samo još jedna valuta, među mnogima. I na kraju, ako dolar izgubi svoj sjaj, nestaće i sposobnost SAD da projektuju moć“, zaključuje Njuman.

Da bi se to sprečilo, smatra on, SAD moraju, iako nastave da podržavaju saveznike poput Ukrajine, smanjiti broj strateških neprijatelja. Možda najteže od svega Amerika će morati da dovede u red ekonomiju u svojoj kući „tako što će jednom zauvek konačno shvatiti kako da živi u okviru svojih mogućnosti“.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(RT)

[adsenseyu4]