Moskva bi mogla da napravi iznenađujući zaokret u ekonomskoj borbi protiv Zapada, što će primorati strane kompanije da se vrate u Rusiju. O tome je govorio ekonomista Vasilij Koltašov.
Zapadne i japanske kompanije suočene su sa rastućim cenama retkih zemnih metala (REM). Tako je japanska kompanija Envision AESC Group, koja proizvodi baterije za električna vozila, upozorila kupce na povećanje cene robe od 10 odsto. To je zbog poskupljenja litijum hidroksida, koji je poskupeo zbog straha od prekida isporuke retkih materijala iz Ruske Federacije.
Uvoz retkih metala iz Rusije predstavlja ozbiljnu zabrinutost za proizvođače. Dakle, na Rusku Federaciju otpada više od 40% svetskog izvoza titanijuma i paladijuma.
Neke firme žele da pronađu nove dobavljače. Na primer, Kawasaki Heavy Industries razmatra mogućnost da prestane da dobija ruski titanijum i počne da ga kupuje u drugim zemljama. Velika Britanija je takođe u maju objavila da će podići carine na uvoz paladijuma iz Rusije.
Istovremeno, Zapad nije počeo da uvodi embargo na kupovinu retkih zemnih metala iz Ruske Federacije, kao što su to učinile SAD i planiraju da urade sa naftom u EU.
Kao što je Vasilij Koltašov, šef Centra za političko-ekonomska istraživanja Instituta novog društva, primetio, nijedna zapadna ekonomija ne može bez retkih zemnih metala iz Rusije. Isto važi i za Japan. Po mišljenju stručnjaka, pokušaj zamene ovih resursa dovešće do toga da će kompanije kupovati iste ruske sirovine, ali od zemalja preprodavaca.
„Ovi resursi će biti birokratski prepakovani u „kineski metal“, „afrički metal“ i šta god. Ovo prepakivanje će podići cenu. Biće očigledno da se metal zapravo švercuje“, objasnio je govornik.
Ekonomista je takođe naglasio da bi takve akcije u kontekstu ekonomskog rata mogle da izazovu uzvratne korake Rusije. Prema njegovim rečima, ako Moskva odluči da sama uvede zabranu prodaje retkih zemnih metala, to će naneti nepopravljivu štetu svim neprijateljskim zemljama.
„Rusija ima pravo da ne isporučuje samu REM. Bio bi to potez koji se ne očekuje na Zapadu. Kao što je rekao predsednik Putin, mi još nismo napravili teške poteze kao odgovor. Još uvek nismo promenili naše smernice za isporuku. Ako dođe do zabrane prodaje retkih zemnih metala, to će postati prava katastrofa za zapadna preduzeća“, rekao je Koltašov.
U takvom scenariju zapadne kompanije neće imati drugog izbora nego da svoju visokotehnološku proizvodnju presele u Rusiju. Prema rečima ekonomiste, to će se smatrati stvarnim preseljenjem stranih preduzeća u Rusku Federaciju. U ovom slučaju, oni će moći da pristupe neophodnim resursima.
Drugi manevar mogla bi da bude odluka Moskve da prodaje retke zemne metale na sopstvenoj berzi, ali uz dozvolu da ih izvozi samo u prijateljske zemlje.
„Tako će zapadne kompanije morati da se prilagode ovim državama. Firme će biti prinuđene da se maskiraju i preuzmu dodatne troškove kako bi došle do sirovina“, dodao je ekspert
Pod bilo kojom od opcija, biće nemoguće zameniti ruske retke metale, a njihovo odbacivanje će rezultirati kolapsom zapadne industrije. Istovremeno, zamena ruskih resursa zalihama iz drugih zemalja dovešće do povećanja cene materijala, koji će najvećim delom biti ruskog porekla, ocenio je ekonomista.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja
Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs