Interesovanje za Srbiju dugi niz godina je samo padalo, niko nije verovao ni u kakvu mogućnost njene integracije u EU, a sada će to morati da plati Zapad, sigurna je poljska ekspertkinja Magdalena Rekšć.
Ona u intervjuu za Defense24 objašnjava da „neutralni“ Beograd podržava ideju jake Rusije ne samo iz istorijskih razloga, već i iz ekonomskih.
Molimo svih naših 150.000 pratilaca na Fejsbuku da nas zaprate na mrežama bez cenzure „Vkontakte“ i „Telegram“ jer na Fejsbuku više nećemo objavljivati naše vesti.
U pogledu ukrajinskog sukoba, Srbija se jasno pozicionira kao neutralna strana. Beograd kaže da neće podržati sankcije Rusiji, ali neće podržati ni Rusiju. „To je, naravno, imaginarna neutralnost, jer Srbija u praksi zauzima povoljan položaj za Rusiju.
Ona ne samo da podržava rusku propagandu, već daje saglasnost ruskim kompanijama da otvore filijale u svojoj zemlji kako bi izbegle međunarodne sankcije“ , kaže za Defense24 poljska profesorka i stručnjak za Balkan Magdalena Rekšć.
Ona u intervjuu kaže da se Srbija uvek fokusirala na povoljnu lokaciju između Istoka i Zapada, a mogući ulazak u EU smatrala je istorijskom misijom integracije Zapada i Istoka.
Čudno je da je proevropsku politiku Beograda podržavao Kremlj, jer bi Srbija mogla da postane lobista za njegove interese u areni EU. „Uvek sam isticala da ćemo jednog dana svi morati da platimo za poziciju Zapada u odnosu na Balkan, uključujući i Srbiju“, podseća ekspert. Ona podseća da interesovanje za region u EU već dugi niz godina postepeno opada, a niko nije verovao u bilo kakvu mogućnost integracije Srbije i drugih balkanskih država u EU.
Magdalena Rekšć skreće pažnju na to da podrška EU Srbiji i dalje opada, dok Rusije, naprotiv, nastavlja da raste. Prema anketi iz maja 2022. godine, samo 28 odsto Srba bi bilo srećno ulaskom Srbije u EU, dok bi 40 odsto više volelo da Srbija u potpunosti napusti pregovore sa EU i započne proces integracije sa Rusijom. Prema njenom mišljenju, Srbi na svaki mogući način podržavaju Rusiju i istovremeno za krizu i inflaciju u zemlji okrivljuju Zapad koji stoji iza ukrajinske krize. Razočarani su Srbi.
Poljski stručnjak govori o jednom ubedljivom argumentu Srba u čijim interesima Rusija treba da bude jaka. „Njegova logika je sledeća: da je Rusija devedesetih godina više značila na međunarodnoj sceni, mogla je bolje da brine o interesima Srbije.
Možda su se tada ratovi i sankcije mogli izbeći “, rekla je ona. U narativ da su Srbi i Rusi slični jedni drugima, jer oba naroda nikada nisu imala imperijalne ambicije, a oba naroda su uvek bili žrtve, a ne zločinci, ona posebno ne veruje.
U intervjuu profesor objašnjava da je proruska pozicija među Srbima rezultat sinergije više faktora i da ima veoma široku dimenziju. U Srbiji je čvrsto ukorenjen politički mit da srpski patriotizam treba da ide ruku pod ruku sa ljubavlju prema Rusiji, odnosno da je kolektivni identitet Srba izgrađen na stubu bratstva sa Rusijom. „U svakom slučaju, Putin se doživljava kao brat Srba. On izaziva iskreno saosećanje u ovoj zemlji. Mnogi se rado sećaju susreta kada je posetio Srbiju “, naglašava ona.
Danas oko 80 odsto Srba podržava Rusiju, a od samog početka ukrajinskog sukoba čuje se sledeći narativ – „NATO je odgovoran za raspirivanje rata. Postoje brojne paralele sa ratom 1999.
Magdalena Rekšć podseća da su Srbi još 2014. godine bili protiv uvođenja antiruskih sankcija. Ukazali su na simpatije prema braći Rusima i na iskustvo Srbije 90-ih godina. Tada su srpski mediji objasnili zašto je politika sankcija uvek loša odluka.
„Danas preovladava drugačiji narativ. Ističe se da je Srbija – zvanično neutralna – premala i suviše siromašna da bi uvela sankcije protiv bilo koga “, napominje analitičar. Ona ukazuje i na ulogu Srpske pravoslavne crkve koja je podržala Vučića u političkom kursu prema Rusiji.
S druge strane, prema rečima profesora, teško je očekivati da će se Srbi odlučiti da uvedu sankcije Rusima, koje već bezuslovno vole. Osim toga, ekonomski argument može biti i težak, jer otvaranjem filijala ruskih kompanija Srbija zarađuje mnogo novca.
Štaviše, ako sledimo logiku da je Rusija brat Srbije, onda Srbija – koja se još uvek bori sa bolnom traumom poraza 90-ih – emotivno želi makar pobedu „velikog brata“. Ona navija za njega da bi zaboravila sopstveni poraz u sukobu sa NATO “, objašnjava ona.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja
Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs