Odmah posle završenih izbora 21. juna Boško Obradović je izjavio da ne priznaje rezultate izbora jer su neregularni, nelegitimni i nezakoniti. On se tim povodom zvanično obratio Ustavnom sudu Srbije.
Predsednik Srpskog pokreta Dveri Boško Obradović podneo je danas Ustavnom sudu Srbije inicijativu za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti i zakonitosti izmena Zakona o izboru narodnih poslanika i Zakona o lokalnim izborima, koje su izvršene u toku izbornog procesa, što je dovoljan razlog za poništavanje nedavno održanih izbora na svim nivoima.
[adsenseyu1]
Nakon ove odluke Ustavnog suda Srbije mora biti produžen mandat starog saziva Narodne skupštine, izabrana prelazna Vlada i organizovani novi izbori na svim nivoima.
Članovima navedenih zakona došlo je do izmena izbornog zakonodavstva posle raspisivanja izbora, što mora biti predmet ocene Ustavnog suda.
NEVIĐENI ŠOK! Lekar iz KG objavio: Stanovništvo Srbije biće deo probne populacije za vakcinu po volji despota i grobovlasnika Vučića …https://t.co/ip5w1ga13F
— Webtribune.rs (@WebtribuneRs) July 20, 2020
Nigde u demokratskom svetu izborna pravila se ne menjaju u izbornoj godini, a ako se menjaju važe tek za naredne izbore, dok je apsolutno nezabeležen slučaj izmene izbornog zakonodavstva u toku samog izbornog procesa, koji se desio u Srbiji i koji je predmet ove inicijative za ocenu ustavnosti i zakonitosti pred Ustavnim sudom.
Protivustavno je da se od momenta raspisivanja pa do momenta održavanja izbora bilo šta menja u izbornim pravilima, nezavisno od toga šta je predmet promena.
[adsenseyu4]
Ukoliko se u toku izbornog procesa menja izborno zakonodavstvo povređeno je načelo pravne sigurnosti, dok je u konkretnom slučaju učinjena i diskriminacija prema delu učesnika izbora.
Činjenica je da je jedan broj izbornih listi koje su prikupile i predale potpise pre uvođenja vanrednog stanja u Srbiji zbog pandemije nove zarazne bolesti imao mogućnost da svoje potpise overi samo kod javnih beležnika ili pred sudovima tamo gde nema javnih beležnika.
Izmenom zakona po okončanju vanrednog stanja, a u sred izbornog procesa, ostalim izbornim listama je data mogućnost da potpise overavaju i u opštinskim upravama, čime je olakšan proces prikupljanja potpisa i učinjena direktna diskriminacija prema ostalim učesnicima na izborima koji nisu imali tu istu, odnosno ravnopravnu mogućnost.
[adsenseyu1]
Boško Obradović je predložio Ustavnom sudu da – u skladu sa odredbom člana 168 stav 4 Ustava i člana 56 Zakona o Ustavnom sudu – do donošenja konačne odluke obustavi izvršenje svih odredbi članova zakona čija se ustavnost i zakonitost ocenjuje. Stekli su se svi uslovi da se nakon utvrđivanja ustavnosti i zakonitosti izmena izbornog zakonodavstva u toku izbornog procesa odredi i način otklanjanja posledica koje su nastale usled primene opšteg akta koji nije u saglasnosti sa Ustavom ili zakonom, odnosno da Ustavni sud utvrdi ništavnost celokupnog izbornog procesa i rezultata izbora na svim nivoima.
Prilikom predaje inicijative Ustavnom sudu Boško Obradović je izjavio: „Srbija se nalazi u stanju ustavne kliničke smrti ili u ustavnoj komi, koja dovodi u pitanje vladavinu prava. Sudije Ustavnog suda imaju poslednju priliku da spasu elementarno poštovanje ustavnosti i zakonitosti u našoj državi i ponište dokazano protivustavni izborni proces na svim nivoima. Lažni izbori su osnov svakog daljeg kršenja Ustava i zakona. Nakon te jedino ispravne odluke Ustavnog suda mora biti produžen mandat starog saziva Narodne skupštine, izabrana prelazna Vlada i organizovani novi izbori na svim nivoima. U suprotnom, sudije Ustavnog suda Srbije svojim ćutanjem stavljaju se na stranu kršenja Ustava i nakon promene vlasti biće smenjeni i moraće krivično da odgovaraju za antiustavnu delatnost“.
Webtribune.rs