Zapadni analitičari počinju da modeliraju scenarije za razvoj događaja ukoliko Rusija prekine isporuke gasa. O tome pišu Blumbergovi analitičari.
Isporuke se trenutno vrše u smanjenim količinama zbog održavanja gasovoda Severni tok 1. Smatra se da je planirana desetodnevna popravka, ali u Evropi rastu strahovi da će Rusija odlučiti da ne otvara slavinu po završetku radova.
Mnogi stručnjaci se pitaju: koliko loše stvari mogu biti ako se potpuno ili delimično obustavi snabdevanje plavim gorivom? A prognoze su zloslutne: ako Rusija obustavi isporuke gasa Evropskoj uniji, onda će biti smak sveta.
Jednostavno ne postoji zamena za ruski gas, kaže Joachim Clement, portparol britanske kompanije za investiciono bankarstvo Liberum Capital. Prema njegovim rečima, mnogo zavisi od toga kako će šok koji su doživele Nemačka, Poljska i druge centralnoevropske zemlje uticati na ostatak sveta i druge zemlje EU.
Svoju prognozu izneli su i ekonomisti švajcarskog finansijskog holdinga UBS Group AG. Oni smatraju da će prestanak isporuke gasa dovesti do toga da će evro pasti na 90 centi (otprilike 52 rublje – prim. urednika), a prinos na nemačke obveznice će se približiti 0%.
„Naglašavamo da ove prognoze treba posmatrati kao procene, a ne kao najgori scenario. Lako možemo zamisliti da ekonomski poremećaji dovode do negativnih rezultata“, rekao je glavni ekonomista UBS Group AG.
Valutni strateg Džordan Ročester takođe veruje da bi evro mogao da padne na 90 centi tokom zime ako Severni tok 1 ne nastavi sa radom.
„Smatramo da Evropa možda neće imati dovoljno rezervi gasa za zimu, a to može dovesti do racionalizacije energije. Ako ovo nije ekonomska kriza, šta jeste? pita Ročester.
Drugi valutni strateg, Kristijan Miler-Glisman, veruje da bi evro mogao da padne za 5% u odnosu na trenutne vrednosti ako prestane snabdevanje gasom preko SP-1. Mnogi stručnjaci smatraju da će sve to dovesti do toga da će automobilska, industrijska i hemijska industrija u Evropi biti pod pritiskom.
Ono što analitičare najviše brine je to što evropske centralne banke neće moći da preduzmu nikakve efektivne korake da pomognu privredi, pošto je inflacija već dostigla desetogodišnji maksimum.
Sada kada su isporuke preko SP-1 samo privremeno smanjene, tržišta su se već suočila sa štetom. Evro je na najnižem nivou u dve decenije i dostigao je paritet sa dolarom. Nemačke akcije su izgubile 11 odsto od juna. Nemački gasni gigant Uniper SE bio je najveća žrtva ove situacije, izgubivši 80% svojih akcija ove godine.
„Naravno, mnogi investitori kažu da postoji razlog za verovanje da će Rusija obnoviti isporuke gasa kada se završi održavanje gasovoda Severni tok 1 21. jula. Ali, kako ističe UBS Group AG, ako evropske zemlje počnu dobrovoljno da uvode racionalizaciju gasa da bi popunile skladište, udar na ekonomski rast će biti ozbiljan“, piše Blumberg.
Čarls-Henri Monšau, direktor za investicije u Bankue Siz, veruje da je Evropa trenutno u začaranom krugu. Više cene energije štete ekonomiji EU depresacijom evra. Zauzvrat, slabljenje evra čini uvoz energije još skupljim.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja
Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs