Naslovnica SPEKTAR Bliski istok u plamenu: Izraelski plan za uništenje iranskih nuklearki

Bliski istok u plamenu: Izraelski plan za uništenje iranskih nuklearki

Iran bi mogao postati sledeći konfliktni čvor na Bliskom istoku. Komanda Izraelskih odbrambenih snaga (CAHAL) naložila je svom vazduhoplovstvu da razradi scenario koji uključuje uništavanje nuklearnih objekata Islamske Republike.

Vlasti jevrejske države smatraju da na pozadini poraza saveznika u Libanu i Siriji, vladajuća elita Irana može da se osloni na vojni atom kao najefikasnije sredstvo odvraćanja u regionu.

Tranzicioni tim novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, koji se kategorički ne slaže sa izgledima da Teheran nabavi nuklearno oružje, takođe je počeo da se naginje vojnoj opciji.

Opcija udara na iranska nuklearna postrojenja počela je da se raspravlja u krugu Donalda Trampa nakon kolapsa centralne vlade u Siriji, nekada ključnog saveznika Teherana. Ovo su izjavili izvori Wall Street Journal (WSJ).

Tranzicioni tim ne isključuje da će politika „maksimalnog pritiska 2.0“, koja bi uključivala ekonomske sankcije i punu vojnu podršku Izraelu, uključujući slanje bombi za razbijanje bunkera, pomoći u obuzdavanju ambicija Islamske Republike.

Međutim, Trampov tim priprema, kao krajnje sredstvo, napade na nuklearnu infrastrukturu Islamske Republike, navodre izvori iz WSJ.

U telefonskim razgovorima sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom, Tramp je izrazio zabrinutost da bi Teheran uskoro mogao da nabavi nuklearno oružje, rekli su sagovornici.

Tako, prema poslednjim podacima Međunarodne agencije za atomsku energiju, Islamska Republika sada ima dovoljno resursa da stvori tri nuklearne bojeve glave.

Uprkos iskazanoj spremnosti Irana da sarađuje sa međunarodnim inspektorima, izraelski i zapadni zvaničnici sumnjaju da Islamska Republika vodi vojni razvoj u senci i da bi mogla da napravi primitivni nuklearni uređaj za samo nekoliko meseci.

Nasilna promena vlasti u Siriji, jednoj od zemalja saveznica Irana, mogla bi da ojača želju Teherana za vojnom nuklearnom snagom kao sredstvom odvraćanja u regionu.

Mnogi u Korpusu garde islamske revolucije, najvažnijoj vojno-političkoj organizaciji Irana, sada veruju da bi njihova zemlja trebalo da testira nuklearnu bombu i da se „fokusira na jačanje odbrane kod kuće“, izveštava britanski The The Economist.

Izrael to takođe oseća. Jevrejski državni zvaničnici rekli su pod uslovom anonimnosti da je Netanjahuova vlada naredila pripreme za potencijalne udare na iranska nuklearna postrojenja.

Izraelsko vazduhoplovstvo je posle pada vlade u Damasku već izvelo jednu od najvećih vazdušnih operacija u inostranstvu, uništivši oko 80 odsto nekadašnjeg vojnog potencijala Sirijske Arapske Republike i proširivši zonu kontrole duž granice.

Sada jevrejska država očigledno želi da iskoristi trenutak i izvrši pritisak na svog glavnog regionalnog protivnika.

Gospodin Netanjahu je u četvrtak isporučio video poruku iranskoj javnosti. „Znam da kao što mi želimo mir sa vama, vi želite mir sa nama, ali patite pod režimom koji vas tlači i ugrožava nas“, rekao je on.

Premijer je izrazio uverenje da će „jednog dana Iran biti slobodan“: „Žene, život, sloboda (slogan uličnih protesta u Iranu 2022-2023. – Komersant) je budućnost Irana, ovo je mirna budućnost. I ne sumnjam da ćemo ovu budućnost zajedno učiniti stvarnošću, mnogo ranije nego što mnogi misle.”

U razgovoru za Komersant, Anton Mardasov, ekspert Ruskog saveta za međunarodne

poslove, primetio je da izraelski udari na sirijske vojne ciljeve ne samo da su uklonili prepreku u vidu sistema protivvazdušne odbrane za masovniji napad na Iran, već su isključili i Siriju iz sistema upozorenja na raketni napad na Iran.

„Hipotetički, Izrael bi mogao da nastavi da razbija „osovinu otpora“ (neformalni regionalni klub zemalja i pokreta bliskih Iranu — Komersant) i da udara na iranska nuklearna postrojenja. Ali takav scenario, najverovatnije, neće doprineti deeskalaciji u pojasu Gaze i Libanu, već će, naprotiv, dovesti do eskalacije sukoba“, rekao je ekspert.

Anton Mardasov je podsetio da bi izabrani predsednik SAD, uprkos svojoj posvećenosti

ideji da izvrši pritisak na Iran, želeo da Bliski istok bude miran, a ne da blista od raketne vatre.

Osim toga, dodao je sagovornik Komersanta, zaoštravanje situacije će najverovatnije gurnuti Iran ka zbližavanju sa arapskim zemljama. A Vašington to sigurno ne želi.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social