Naslovnica SPEKTAR Australija ubrzano sprema oružje za rat sa Kinom

Australija ubrzano sprema oružje za rat sa Kinom

Australija nastavlja da grčevito skladišti oružje, u potrazi za „nezavisnim strateškim sredstvom odvraćanja“ usred pogoršanja odnosa sa Kinom, i „sve veće pretnje“ od nje. Ovo su objavili kineski mediji.

Oni napominju, da su Australijanci prošle nedelje potpisali sporazum, o kupovini norveških protivbrodskih raketa NSM (Naval Strike Missile) kako bi zamenili zastarele američke Harpune na njihovim razaračima klase Hobart, i fregatama klase Anzac u 2024. Mogućnosti australijske mornarice će se povećati, kako NSM udvostruči domet australijskih ratnih brodova na 185 km.

Pored toga, Kanbera je kupila 20 visoko mobilnih lansera HIMARS iz Vašingtona, koji će biti isporučeni australijskoj vojsci do 2026. Stvarni troškovi nisu saopšteni iz bezbednosnih razloga, ali prema procurelim podacima, oni se kreću od 1 do 2 milijarde američkih dolara.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Prema rečima australijskog ministra odbrambene industrije Pata Konroja, HIMARS će obezbediti australijskoj vojsci, neuporedivu sposobnost gađanja ciljeva velikog dometa, na udaljenosti od 300 km. Istovremeno, Australija učestvuje u zajedničkom programu sa Sjedinjenim Državama, za razvoj udarne rakete visoke preciznosti, sposobne da pogodi ciljeve na udaljenosti većoj od 499 km.

Sa HIMARS raketama dugog dometa, Australija će naciljati Kinu. Australija bi mogla da rasporedi HIMARS u jugoistočnoj Aziji, ili na pacifičkim ostrvima, dok američki marinski korpus izvodi vežbe, pod pretpostavkom da će možda morati da bude raspoređen negde u regionu u slučaju neprijateljstava, uključujući potencijalni sudar iznad Tajvana, ili u Južnom kineskom moru.

Prodaja HIMARS-a se stoga poklapa sa naporima SAD da izgrade „raketni zid“ u Pacifiku, kako bi obuzdali kinesku ekspanziju. SAD već imaju projekte projektila Tiphon, OpFires i hipersoničnog oružja dugog dometa (LRHV), koji bi mogli biti implementirani u prvom i drugom lancu ostrva, protiv Kine.

Australija je već kupila od Sjedinjenih Država za 235 miliona dolara, 80 raketa Joint Air-to-Surface Standoff Missile – Extended Range (JASSM-ER) dometa 935 km, koje se mogu lansirati sa F-35 ili F/A-18.

Australija je takođe krenula, sa domaćim programom proizvodnje projektila, u partnerstvu sa lokalnim firmama kao što su američke kompanije Lokid Martin i Raytheon kako bi imale domaće kapacitete za proizvodnju takve municije.

Štaviše, Australija, SAD i Velika Britanija, su najavile planove za rad na hipersoničnim projektilima, a Australijanci su demonstrirali novi tip motora preko 3D štampe, korišćenjem specijalnih legura, koje su izuzetno otporne na toplotu, koroziju i visok pritisak.

Savez Kanbere sa Vašingtonom, ostaje kamen temeljac strateške bezbednosti Australije. Najgori scenario za Kanberu, bi bio potencijalni protivnik koji bi uspostavio prisustvo u blizini, odakle bi mogao da gađa Australiju, ili je izoluje od svojih saveznika.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Webtribune.rs