Grožđe sadrži mnogo hranljivih sastojaka. Međutim, pod određenim uslovima doneće više štete nego koristi, rekao je Vladimir Vikulov, agronom i stručnjak za poljoprivredu.
Grožđe nije samo ukusno, već i zdravo, ali ove sočne bobice ne treba preterano koristiti. Neke stone sorte sadrže vrlo veliku količinu šećera, uglavnom glukoze i fruktoze, koje se vrlo brzo apsorbuju, kaže Vladimir Vikulov.
„Izgleda vam da ste pojeli šaku grožđa, ali ona može težiti kilogram i vi ste tako uneli 150 grama fruktoze, što je ozbiljan udarac za telo. Količina šećera zavisi od sorti i tradicije gajenja.
5 namirnica koje jačaju imunitet i raspoloženje – Ovo su najveći izvori Omega 3 u hranihttps://t.co/XuhQrWDbHR
— Webtribune.rs (@WebtribuneRs) October 8, 2020
U Uzbekistanu grožđe akumulira suludu količinu šećera, 20% ili više. Stone sorte svetlih boja uzgajane u južnoj Evropi sadrže znatno manje šećera“, – precizirao je stručnjak.
Takođe treba imati na umu, dodao je agronom, da se vinogradi redovno tretiraju raznim pesticidima. U većini uzgajanih područja to su fungicidi na bazi bakra i sumpora koje je teško isprati sa grozdova. Zbog toga ih morate vrlo pažljivo oprati.
„Na grožđu se lako možete uočiti korišćenje hemikalija, posebno preparata bakra – plavičaste očvrsle kapljice. To se ispere, ali ne sve i ne u potpunosti.
Grožđe nije jabuka, nije banana, niti citrusi koji se mogu oljuštiti. Grožđe jedemo celo, pa ga je potrebno temeljno isprati. Preporučuje se da ga operete u slabom rastvoru sirćeta, više puta“, dodao je Vladimir Vikulov.
Agronom je posavetovao na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine grožđa.
„Pogledajte poreklo, datum, izgled i godišnje doba. Ako piše da je grožđe iz Maroka, a sada je tamo proleće, onda je najverovatnije ili prošlo dugu fazu skladištenja, ili nije u potpunosti iz Maroka.
Glavna sezona grožđa započinje nešto kasnije – septembar, oktobar, novembar grožđe sazreva. Mnoge sorte su pogodne za dugoročno skladištenje „- rekao je Vladimir Vikulov.
Webtribune.rs