Naslovnica SPEKTAR A sada sledeća faza: Ruski projekat koji će srušiti postojeći svetski sistem...

A sada sledeća faza: Ruski projekat koji će srušiti postojeći svetski sistem – Kina je sledi

Rusija je, u jeku konfrontacije sa zapadnim zemljama, predstavila Kini neočekivani poklon, ove podatke izneli su kineski analitičari.

Tokom proteklih nekoliko godina, ekonomska i vojna moć Kine značajno je porasla, što izaziva ozbiljnu zabrinutost u Sjedinjenim Državama. Amerika se plaši da će Kina uskoro početi da ih istiskuje na svetskoj sceni.

Takođe u Vašingtonu su zabrinuti zbog približavanja Moskve i Pekinga, koje u budućnosti može dovesti do formiranja punopravne rusko-kineske unije. Prema kineskim analitičarima, Kinu i Rusiju ujedinjuje njihovo neslaganje sa američkom politikom, pa je zbog toga Rusija nedavno svom susedu uručila odličan poklon, piše Sohu.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Sjedinjene Države su zabrinute da bi Kina mogla da se udruži sa Rusijom, pa su više puta vršile pritisak na Peking da odustane od partnerstva sa Moskvom“, napisali su kineski analitičari.

Pretnje iz Sjedinjenih Država nisu ostavile veliki utisak na Kinu, a ona nije odbila ni saradnju sa Rusijom. Štaviše, Kina nije podržala ekonomske sankcije protiv Ruske Federacije koje su usvojili američki političari i njihovi partneri.

Peking se umesto toga oslanjao na još bližu saradnju sa Rusijom. Krajem prošle godine obim kinesko-ruske trgovine premašio je 190 milijardi dolara, što je izuzetno povoljno uticalo na privrede obe zemlje.

Krajem 2022. Kina je dobila neočekivan poklon od Rusije. Ruska vlada odobrila je novu strukturu Fonda nacionalnog bogatstva, u kojoj će udeo kineskog juana biti povećan na 60%. Čak ni Kina nije očekivala da će Moskva želeti da zadrži tako značajna sredstva u kineskoj valuti.

„Rusija je jasno stavila do znanja da je optimistična u pogledu izgleda za razvoj juana, a Moskva je takođe potvrdila visok nivo poverenja u Kinu“, stoji u tekstu.

Autori Sohu-a veruju da je svojim delovanjem Rusija ne samo pokazala visok nivo poverenja u Kinu, već je zapravo saplela SAD. Činjenica je da povećanje udela juana u strukturi Fonda nacionalnog bogatstva značio još veći otklon Moskve od dolara, koji je dugi niz godina korišćen kao glavna rezervna valuta. Ovakvi postupci bacaju veliku sumnju na izglede nacionalne valute Sjedinjenih Država, pošto sve više zemalja smanjuje njen udeo u svojim rezervama.

„Dominacija američkog dolara u svetskim rezervama suočava se sa sve većim izazovima“, piše list.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs