Naslovnica ŽIVOT Stiže antibiotik protiv raka, prvi potpuni lek za karcinom

Stiže antibiotik protiv raka, prvi potpuni lek za karcinom

hsdhgzedfibnvhv

Ne čini se mogućim. Ali kažu da je istina. Mali tim izraelskih naučnika objavio je da će uskoro imati prvi “potpuni lek” za rak, izveštava The Jerusalem Post. I ne samo to, tvrde da će terapija biti kratka, jeftina i efikasna i da neće imati nuspojave ili će one biti minimalne.

Lek je nazvan MuTaTo (multi-target toxin), a istraživači kažu da se u suštini može smatrati antibiotikom protiv raka jer poseduje tehnologiju “ometanja rasta zloćudnih ćelija na najvišem nivou”.

Ova neverovatna novost u lečenju raka dolazi iz izraelske kompanije Accelerated Evolution Biotechnologies Ltd. (AEBi), osnovane 2000. godine u okviru  ITEK u izraelskom naučnom parku Kiryat Weizmann u Nes Zioni, piše Jutarnji.

[adsenseyu1]

Efikasnost

Naime, radi se o biofarmaceutskoj kompaniji u razvoju koja se bavi otkrivanjem i razvojem terapeutskih peptida i za to su razvili platformu SoAP, odnosno tehnologiju za tzv. kombinovanu biologiju.

“Naš lek protiv raka biće efikasan već od prvog dana lečenja, koje će trajati nekoliko nedelja s nikakvim ili neznatnim nuspojavama, a cena će biti niža od većine terapija za rak koje su trenutno na tržištu”, rekao je Aridor.

Lek se trenutno razvija u AEBi-u pod vođstvom dr Iana Morada, vođe razvoja, a potencijalno se radi o potpunoj promeni načina borbe protiv raka, u kojoj će se koristiti kombinacija peptida i toksina za uništavanje ćelija raka.

[adsenseyu5]

Jerusalem Post je objavio da se ovaj lek protiv raka temelji na bakteriofagima. Naučnici uvode protein s kodiranom DNK u bakteriofag, virus koji zarazi bakteriju. To omogućava proizvodnju terapijskih peptida i istovremeno delovanje na više receptora zloćudnih ćelija.

Cilj terapije

Naime, sa starenjem stanovništva rak je sve veći zdravstveni problem, na šta upozorava i Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) Svetske zdravstvene organizacije (WHO).

Procenjuje se da je u svetu bilo čak 18,1 miliona novih slučajeva i 9,6 miliona smrtnih slučajeva u prošloj godini, a takođe se kaže da će jedan od pet muškaraca i jedna od šest žena u svetu dobiti rak tokom života. Osim toga, svaka šesta smrt na svetu posledica je raka, što ga čini drugim vodećim uzrokom smrti, odmah iza kardiovaskularnih bolesti.

“Umesto da napadamo receptore jedan po jedan, napadamo tri u isto vreme. Čak ni rak ne može mutirati svoja tri receptora istovremeno”, kaže Morad.

Objašnjavajući kako mnoge ćelije raka aktiviraju mehanizme detoksikacije kada su u stresu zbog lekova, naglašava i da je za tu detoksikaciju potrebno vreme, pa se Morad oslanja na jak otrov koji će s velikom verovatnoćom  uništiti ćelije raka pre nego što dođe do njihove detoksikacije.

Rast ćelija

Mnogi citostatici, lekovi protiv raka, usmereni su na brzorastuće ćelije, ali matične ćelije raka ne rastu brzo i mogu izbeći ove “napade” lekovima. To znači da, kad se lečenje završi, mogu opet generisati rak.

“Drugim rečima, ako se rak ne uništi, preostale ćelije mogu ponovno mutirati, a to znači povratak bolesti koja ovog puta postaje otporna na lečenje”, rekao je Morad.

[adsenseyu5]

Cilj leka MuTaTo su višestruki ciljani napadi na ćelije raka, što osigurava da budu uništene. Lek se ponaša kao hobotnica koja se može ušunjati na mesta koje velike molekule drugih lekova ne mogu dosegnuti.

Morad naglašava da bi ova vrsta lečenja mogla i dramatično smanjiti pojavu mučnine koju izaziva većina postojeće terapije za lečenje raka.

Prema Moradu, lečenje raka MuTaToom će biti osmišljeno posebno za svaku osobu. Svakom pacijentu radiće se biopsija, a analiza će pokazati koji su receptori prekomerno izraženi.

Uskoro će AEBi započeti klinička ispitivanja koja bi mogla biti završena za nekoliko godina, što bi omogućilo dostupnost lečenja u specifičnim slučajevima.

(globalcir.com)

[adsenseyu6]