Prema novoj teoriji, paralelni svetovi su stvarni, pa čak i imaju imaju interakciju sa našim svetom. Teorija o postojanju paralelnog sveta može objasniti neke bizarne posledice svojstvene kvantnoj mehanici.
Koliko god zvučalo duboko, teorija pod nazivom hipoteza “mnogih interaktivnih svetova“ to dokazuje, kako je čuveni fizičar Ričard Fejnman jednom rekao: “Mislim da sa sigurnošću mogu reći da niko ne razume kvantnu mehaniku.“ Verovali ili ne, sve je povezano.
Teorija pokazuje da paralelni svet ne samo da postoji, nego su i sposobni za interakciju sa našim svetom na kvantnom nivou, što omogućava da ih detektujemo.
[adsenseyu1]
Kako prenosi RT, iako je još uvek spekulativna, ova teorija može objasniti neke od bizarnih posledica svojstvene kvantnoj mehanici.
“Ideja paralelnih univerzuma u kvantnoj mehanici prostoji još od 1957. godine,“ rekao je Vajzman u sopštenju.
“U poznatoj interpretaciji “Više svetova,“ svaki univerzum se grana u niz novih univerzuma svaki put kada se izvrši kvantno merenje. Dakle, dolazi do ostvarivanja svih mogućnosti – tako je u jednom univerzumu asteroid koji je ubio dinosauruse promašio Zemlju, dok su u drugom Australiju kolonizovali Portugalci.“
“Ipak, kritičari preispituju stvarnost ovih drugih univerzuma, obzirom da oni uopšte ne utiču na naš univerzum,“ dodao je on. “Što se toga tiče, naš pristup “Mnogih interaktivnih svetova“ je potpuno drugačiji, kao što i samo ime kaže.“
Prema izveštajima, Vajzman i njegove kolege sugerišu da postoji “univerzalna sila odbijanja između “okolnih“ (tj, sličnih) svetova, koja teži da ih napravi što više različitim.“
Oni ukazuju da se kvantni efekti mogu objasniti faktoringom ove snage.
U intervjuu su pitali da li teorija sugeriše da bi jednog dana ljudi mogli biti u stanju da komuniciraju sa drugim svetovima, a Vajzman je odgovorio: “To nije deo naše teorije. Ali ideja o ljudskim interakcijama sa drugim univerzumima više nije čista fantazija.“
Američki teorijski fizičar Ričard Fejnman je jednom rekao: “Mislim da sa sigurnošću mogu reći da niko ne razume kvantnu mehaniku.“ A grupa Mnogih interaktivnih svetova priznaje da je njihova teorija pomalo u tome.
“Bilo kakvo objašnjenje kvantnog fenomena će biti čudno, a standardna kvantna mehanika zapravo ne nudi nikakvo objašnjenje – ona samo daje prognoze za laboratorijske eksperimente,“ rekao je Vajzman za Huffington Post u e-mejlu. “Naše novo objašnjenje… je da postoje obični (ne kvantni) paralelni univerzumi koji stupaju u interakciju na određen i suptilan način.“
“Postoje neki koji su potpuno zadovoljni svojim interpretacijama kvantne mehanike, i teško da ćemo mi promeniti njihovo mišljenje,“ rekao je Vajzman u svom e-mejlu. “Ali ja mislim da ima mnogo onih koji nisu zadovoljni ni sa jednim od trenutnih tumačenja, a to su oni oni koji će verovatno biti najviše zainteresovani za naše tumačenje. Nadam se da će neki biti dovoljno zainteresovani da počnu ubrzo da rade na tome, jer ima mnogo pitanja na koja treba dati odgovor.“
Webtribune.rs