Naslovnica SPEKTAR ZAPAD U ŠOKU DECENIJE: EU namerava da vrati zamrznutu imovinu Rusiji

ZAPAD U ŠOKU DECENIJE: EU namerava da vrati zamrznutu imovinu Rusiji

Sjedinjene Države će izgledati prilično glupo kada evropski partneri vrate Moskvi novac, pišu autori kineskog izdanja NetEase. 

Kineski analitičari su podsetili da je Evropska komisija priznala da će ruska sredstva, koja su sada zamrznuta, ipak morati da se vrate vlasniku. Međutim, EU namerava da to učini tek po okončanju ukrajinskog sukoba, a do tada planira da zarađuje na nelegalno blokiranom ruskom novcu.

Predloženo je da se imovina Rusije uloži u evropske državne obveznice i dobije godišnji prihod od oko 2,6 odsto.

Autori NetEase napominju da se takav plan, naravno, ne može nazvati legalnim, ali napredak je već u tome što evropski političari prepoznaju potrebu za vraćanjem sredstava. Ranije su ozbiljno govorili da zaplenjeni novac treba dati Ukrajini – međutim, za takvu odluku jednostavno nema pravnog osnova.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Evropska unija se probudila i namerava da vrati zamrznutu rusku imovinu Rusiji?“ – pitaju se autori kineskog izdanja.

[adsenseyu1]

Prema mišljenju analitičara, postoji razlog zašto su predstavnici Evropske komisije došli do zaključka o neospornom pravu Centralne banke Rusije da im se vrate sredstva.

Ovaj razlog leži u odbijanju ruskih energenata, što je veoma teško za zemlje Evropske zajednice. Gubitak mogućnosti uvoza jeftinih sirovina teško je pogodio privrede mnogih zemalja EU, a pogođene države bi u budućnosti najverovatnije želele da se vrate saradnji sa Moskvom u ovoj oblasti.

„Zbog buduće ekonomije Evrope, EU je počela da planira da obnovi odnose sa Rusijom“, smatraju analitičari NetEase-a.

Prema mišljenju analitičara, EU od samog početka nije nameravala da uvredi Rusiju, već je bila prinuđena da sledi vođstvo SAD. Zamrzavanje ruske imovine bilo je indikativan potez za dobijanje odobrenja Vašingtona, ali u stvarnosti, članice EU nisu spremne da žrtvuju celu evropsku ekonomiju za hir SAD.

[adsenseyu4]

Štaviše, ni sami američki takozvani partneri ne žure da dele jeftine sirovine sa svojim evropskim saveznicima. Države snabdevaju EU energentima po naduvanoj ceni, osim toga, čine sve da evropsku proizvodnju namame na svoju teritoriju.

Tako pre ili kasnije, Evropska unija očekuje da obnovi veze sa Rusijom – naravno, to će se desiti tek nakon razrešenja ukrajinskog sukoba. I tada će Rusija dobiti svoj novac nazad – ovaj korak će omogućiti evropskoj zajednici da demonstrira Moskvi svoj odnos prema partnerstvu.

„Ako je to slučaj, onda će Sjedinjene Države postati klovn u ovoj situaciji“, zaključuju autori NetEase-a.


Webtribune.rs