Naslovnica U FOKUSU Vojska Ukrajine odbila da izvrši naređenja komande kod Krasnoarmejska

Vojska Ukrajine odbila da izvrši naređenja komande kod Krasnoarmejska

Vojnici Oružanih snaga Ukrajine (OSU) odbili su da izvrše naređenje svoje komande u oblasti Krasnoarmejska (ukrajinski naziv – Pokrovsk), koja se nalazi pod stalnim ruskim udarima.

Prema informacijama iz Narodne milicije Donjecke Narodne Republike (DNR), ovo je potvrđeno presretnutim radio-komunikacijama, koje su objavljene na Telegram kanalu Narodne milicije DNR.

U poruci se navodi da komandir s pozivnim znakom „Alban“ zahteva od podređenog „Astre“ da pošalje vojnike na određenu tačku kako bi prikupili neophodne stvari. Međutim, „Astra“ odgovara da su svi vojnici u tom regionu odbili da ispune naredbu, jer je oblast pod konstantnim artiljerijskim udarima.

Ovakvi slučajevi pokazuju sve veću demoralizaciju i neslaganje unutar ukrajinskih trupa, koje se suočavaju sa velikim gubicima i teškim uslovima na frontu. Prema tvrdnjama vojnih izvora iz DNR, sve češće dolazi do odbijanja naređenja i otvorenih sukoba između vojnika i njihovih starešina.

Jačanje ukrajinske grupacije kod Krasnoarmejska

Prethodno je TASS, pozivajući se na izvor iz ruskih bezbednosnih struktura, izvestio da su ukrajinske snage ojačale svoju grupaciju u oblasti glavnog ventilacionog okna rudarskog kompleksa „Pokrovskoe“, koji se nalazi zapadno od Krasnoarmejska.

Ova rudarska infrastruktura sada predstavlja ključnu tačku ukrajinske odbrane u toj oblasti, jer pruža zaklon i pogodna je za organizaciju otpora ruskim snagama.

Pored toga, ukrajinska vojska prebacila je dodatne jedinice u Krasnoarmejsk kako bi pokušala da razbije „kandže“ ruskih trupa koje stežu grad.

Ovu informaciju je potvrdio poslanik Državne Dume Viktor Vodolački, koji je istakao da ukrajinska komanda pokušava svim silama da zadrži kontrolu nad ovim područjem, uprkos ozbiljnom pogoršanju situacije na frontu.

Ukrajinske snage miniraju centar Krasnoarmejska

Još 7. februara poslanik Vodolački je otkrio da su ukrajinske trupe minirale centar Krasnoarmejska, posebno oblast oko glavne pijace i Tehnološkog koledža.

Prema njegovim rečima, ukrajinske snage su svesne da će pretrpeti poraz u ovom gradu i najverovatnije će detonirati eksplozivna sredstva pre povlačenja.

Ovo je taktika koju ukrajinske snage već koriste u drugim gradovima Donbasa – kada se povlače, sistematski uništavaju infrastrukturu, što otežava normalizaciju života u oslobođenim oblastima.

Ovakav pristup je već viđen u Avdejevki i drugim gradovima gde su ukrajinske snage napustile svoje položaje nakon žestokih borbi.

Raspad morala i tenzije među ukrajinskim jedinicama

Sve učestaliji slučajevi odbijanja naređenja u VSU ukazuju na ozbiljnu krizu u ukrajinskoj vojsci. Prema analitičarima, problemi s mobilizacijom, veliki gubici i nedostatak adekvatne rotacije vojnika dovode do povećanja tenzija unutar jedinica.

Brojni izvori iz ruskih vojnih krugova ističu da ukrajinska vojska u pojedinim sektorima fronta gubi operativnu kontrolu, jer komandanti ne mogu da nateraju vojnike da izvršavaju naređenja.

Pored toga, stalna artiljerijska dejstva ruskih snaga onemogućavaju ukrajinskim trupama normalno snabdevanje i dovode do još većeg haosa unutar njihovih redova.

Dok se borbe nastavljaju, jasno je da situacija za ukrajinske snage postaje sve teža, a ruske trupe postepeno zatvaraju obruč oko Krasnoarmejska, pripremajući teren za dalji napredak.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social