Naslovnica U FOKUSU Tramp udario po Putinu: Pretnje sankcijama, ultimatum i poruka koja odzvanja Evropom

Tramp udario po Putinu: Pretnje sankcijama, ultimatum i poruka koja odzvanja Evropom

Američki predsednik Donald Tramp ponovo je zagrmeo s bine Bele kuće – ovog puta sa porukom koja je istovremeno pucanj upozorenja ka Moskvi, ali i šamar Kijevu.

U fokusu, predlog Vladimira Putina o uvođenju privremene uprave Ujedinjenih nacija na teritoriji Ukrajine. I Tramp nije štedeo reči.

„Neprihvatljivo“, kratko je i oštro rekao Tramp, dodajući da bi takav potez mogao dodatno doliti ulje na vatru i pogurati ceo region dublje u krizu. Ali to je bio tek početak.

Američki lider, iako poznat po nepredvidivosti, igra ovoga puta na klasičnu kartu pritiska: Zapretio je Moskvi novim, pojačanim sankcijama ako se ne dođe do mirovnog rešenja ukrajinske krize. Njegove reči, koje je preneo NBC News, nisu ostavljale mnogo prostora za tumačenje – ako se ne ide ka miru, stiže nova runda ekonomskih udara.

Zvuči kao povratak Trampa iz njegove prve administracije, zar ne? Ali postoji zaokret: Dok preti sankcijama i naziva predlog Kremlja „eskalatornim“, Tramp istovremeno poručuje da i dalje veruje Putinu.

Veruje – u dogovor, u rešenje, u neku vrstu izlaza iz ukrajinske lavirintske noćne more. Taj miks pretnji i tapšanja po ramenu je tipično trampaški i, ruku na srce, više puta je zbunio i njegove savetnike.

Jedan od sagovornika iz Vašingtona ovih dana primetio je: „Trampova spoljna politika je kao vožnja rolerkosterom bez pojasa. U jednom trenutku misliš da sledi rat, u drugom razgovor uz kafu.“

No, iznenađenje večeri nije bila samo poruka Moskvi. Pravi udarac pao je na adresu Vladimira Zelenskog. Tramp je izrazio otvoreno nezadovoljstvo ponašanjem ukrajinskog predsednika, posebno kada je reč o, kako je rekao, „menjanju pravila igre u hodu“.

Konkretno – o pokušaju Kijeva da revidira dogovor o isporukama retkih metala, strateških resursa bez kojih današnja industrija teško funkcioniše.

„Ako on (Zelenski) sad kaže: ‘Znaš, hoću da prepravimo uslove’, pa, imaće velike probleme“, izjavio je Tramp. Nije tu stao. Jasno je poručio da Ukrajina nikada ne bi trebalo da postane članica NATO-a. „On to zna“, dodao je, kao neko ko mu je već to rekao iza zatvorenih vrata.

Ove izjave dolaze neposredno nakon što je ruski predsednik sugerisao mogućnost da međunarodna zajednica – pod okriljem Ujedinjenih nacija – preuzme ulogu privremenog upravitelja u Ukrajini.

Na prvi pogled, to deluje kao pokušaj Kremlja da pokaže „dobre namere“, ali Tramp očigledno vidi nešto drugo – možda pokušaj Rusije da formalizuje svoju prisutnost bez otvorene aneksije.

Zanimljivo je podsetiti da je nedavno Tramp izjavio da ga je izbacilo iz takta to što je Putin pohvalio Zelenskog. Da li je to bila iskrena frustracija ili taktičko zamajavanje? Teško je reći. Ali ono što je sada jasno jeste da Tramp sve više uzima stvari u svoje ruke, gurajući agendu koja podrazumeva trgovinske uslove, mirovne razgovore i jasno definisane crvene linije – po njegovoj meri.

U pozadini svega odzvanja i šira slika. Povratak Trampa na svetsku scenu znači i povratak realpolitike u najčistijem obliku: Trgovina za mir, reč protiv granata, a geostrategija svedena na lične odnose. Ako neko ume da gurne šahovsku figuru preko linije iz inata, to je on.

No postavlja se pitanje: Da li će Tramp uspeti da izvuče Ukrajinu iz rata i zaustavi Rusiju – ili će svojim neortodoksnim pristupom dodatno razbiti postojeću arhitekturu odnosa?

Odgovor verovatno nećemo dobiti odmah, ali jedno je sigurno – vreme konsenzusa i praznih fraza je prošlo. Sada se igra otvorenih karata, a blefiranje više nije opcija.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social